Ladislav Lörinc

Ako v Košiciach atrakcie nahradili kvalitné športoviská

Na včerajšom mestskom zastupiteľstve som predkladal pozmeňujúci návrh na využitie 400.000 eur z úveru mesta Košice na športovú infraštruktúru, ktorý bol braný potom, ako poslanci odmietli organizáciu podujatia EYOF2021.
 
Bohužiaľ, nedokázal som presvedčiť kolegov poslancov, že tieto peniaze potrebujeme investovať do prípravy projektov ako sú multifunkčná športová trojhala, malá športová hala pri základnej škole po vzore projektu, ktorý sa pripravuje pri ZŠ Žehliarska, na prípravu malého krytého bazéna/malej plavárne a prípravu + výstavbu skateparku. Pritom multifunkčná trojhala je priorita č.1 na ktorej sa na komisiách a stretnutiach zhodla väčšina športovej verejnosti. Už pred rokom boli zástupcovia mesta Košice obzerať tento projekt v Lotyšsku (toto: https://loc.lv/en/olympic-centre/). Za rok sme sa však v tejto problematike nedokázali pohnúť ani o centimeter. 
 
Poslanci sa rozhodli, že nateraz sú dôležitejšie atrakcie typu klzisko v parku, ktoré bude v prevádzke tak 50 dní v roku (hovorím zo skúsenosti, lebo MČ KVP takúto externú plochu mala a prevádzkovala). Povýšili sme rýchle riešenia pred voľbami, pred strategickou prípravou zmysluplných projektov, ktoré by Košice mohli v budúcnosti posunúť vpred.
 
Aj keď zámer klziska v parku nie je sám o sebe zlý nápad, funguje to aj vo svete, ale poväčšine sa na výstavbe a prevádzke podieľajú aj sponzori, resp. poviem ináč – je to skvelý nápad na financovanie cez EÚ fondy a rôzne dotácie. V situácii, kedy „plačeme„, že na nič nie sú peniaze mi príde dať 400.000 eur (celkové náklady 660.000 eur) na klzisko dosť veľký luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť.
 
Táto atrakcia nepomôže našim profesionálnym klubom, nepomôže krasokorčuliarom, aby mali kde trénovať, nedonesie nám v budúcnosti organizáciu žiadneho vrcholového podujatia, ktoré by do Košíc prilákalo stovky-tisícky účastníkov a divákov, ktorí by sa ubytovali v našich hoteloch, jedli v našich reštauráciách a nechali tu svoje peniaze za nákupy, lebo to je presne ten multiplikačný efekt „vysokej športovej infraštruktúry“, ktorú v Košiciach potrebujeme. Obzvlášť po korone, kedy bude veľký dopyt po športe, podujatiach a zdravom životnom štýle.
 
Je pre mňa nepochopiteľné, ak primátor argumentuje, že „na projektových dokumentáciách sa športovať nedá,“ a pritom ako manažér mesta dozaista vie, že bez prípravy a projektovej dokumentácie nebude reálny žiadny projekt. Jednoducho tak, ako sa dieťa učí chodiť, tak každý projekt začína projektovou prípravou, dokumentáciou a povoleniami. Čo by som teda ja mohol povedať na 4 obrázky „akvaparku“, ktoré prezentuje primátor? Na tých obrázkoch si Košičania zaplávajú? Či tento projekt nezačína projektovou dokumentáciou? Považujem to za jeho osobný prejav arogancie, voči inému názoru a iným nápadom.
 
Z 10.000.000 eur, ktoré sme si zobrali na športovú infraštruktúru, tohto roku „prešustrujeme“ už 5.800.000 eur. Niektoré projekty sú dobré a majú zmysel, ale niektoré sú naozaj rýchlo kvasený výmysel 4 predstaviteľov mesta Košice. Na túto infraštruktúru neprilákame celoslovenské a medzinárodné podujatia. Rovnako nebudeme lepšie pripravení na budúcnosť, ak by tu znova bola možnosť organizovať EYOF 2025 (napríklad).
 
Plavci a vodnopólisti majú problém a budú mať problém počas prestavby plavárne, ktorá bude reálna o niekoľko rokov. Hadzanári, basketbalisti, či florbalisti nebudú mať viac priestoru pre svoje tréningy. Skateboardový šampión Rišo Tury sa naďalej bude musieť pripravovať na svoju miestenku v Tokiu mimo Slovenska, lebo nemá kde trénovať.
 
Môj pozmeňujúci návrh podporilo 16 poslancov, 20 poslancov sa zdržalo hlasovania.
 
Ospravedlňujem sa širokej profesionálnej športovej verejnosti a športovým klubom, ktoré nemajú kde trénovať. Nedokázal som presvedčiť kolegov poslancov.
 
Tieto riadky píšem ako poslanec mesta Košice, ako predseda komisie Športu a aktívneho oddychu, ktorý nebol prizvaný k rozhodnutiam týkajúcich sa športu, ale predovšetkým ako Košičan a bývalý aktívny športovec, ktorý strávil prevažnú časť svojho dospievania v športových halách a na ihrisku, ktoré tu toho času veľmi chýbajú.
 
Úryvky z článku uverejnenom v denníku Korzár:
 
Poslanec: Nemôžeme si to dovoliť
Celkové náklady 660-tisíc eur na ľadovú plochu kritizoval šéf športovej komisie a mestský poslanec Ladislav Lörinc (nezávislý). Podľa neho by investícia nemala ísť z 10-miliónového úveru na športovú infraštruktúru, pretože to nie je zariadenie s vysokou pridanou hodnotou, ale „kolotočarina“.
 
„Klzisko v parku je fajn, ale to sa robí cez sponzorské dary a granty. Nemyslím si, že si to momentálne môžeme dovoliť a dať milióny na atrakcie,“ povedal Lörinc. Navrhol preto použiť 400-tisíc eur na prípravu projektových zámerov na multifunkčnú trojhalu, skatepark či projektovú dokumentáciu k výstavbe malej plavárne.
 
Primátor oponoval, že mesto už má stavebné povolenie aj finančné krytie pre celoročné využitie: „Mám pocit, že sa chceme rozhádať na projektových dokumentáciách, na projektových dokumentáciách sa však nedá športovať.“
 
Do tretice?
Poslanec Ladislav Rovinský (nezávislý) pripomenul, že Mestský park už v minulosti prišiel o tretinu svojej veľkosti. Pás od krasokorčuliarskeho pavilónu po „Paškov dom“ bol historicky určený na šport, čo využili podnikatelia na hotel s tenisovými kurtami, ubytovňu i apartmánový dom s adresou Mestský park 1.
 
„My nemáme žiadny park a ešte chceme doň dávať všelijaké funkcie. Nech je tam v lete basketbal a v zime korčuľovanie. No v žiadnom prípade z parku lunapark robiť nemôžeme,“ myslí si Rovinský.
 
Radnica už pred dvoma rokmi ohlásila, že tam plánuje umiestniť mobilnú ľadovú plochu. Klzisko napokon nespojazdnila pre problémy s termínom dodania chladiarenskej technológie.
Ani vlani radnici korčuliarske plány nevyšli, prekazila ich druhá vlna koronakrízy a neustále zmeny v protipandemických opatreniach.
 
Erich Blanár: Jednu už máme
Poslanec Erich Blanár (nezávislý) kritizoval na rokovaní mestského parlamentu plány radnice na novú ľadovú plochu v Mestskom parku. Pripomenul, že mestská časť Juh má jednu na Alejovej ulici.
 
„Nemá význam budovať ďalšiu otvorenú plochu, máme nové chladiace zariadenie, máme repasovanú rolbu, jediné, čo nám chýba je prestrešenie, aby mohla slúžiť svojmu účelu aj keď prší a sneží.“
 
Samospráva už zaplatila 10-tisíc eur za projektovú dokumentáciu na prestrešenie. To by podľa Blanára stálo 300-tisíc eur. Avizoval, že za navrhovaný rozpočet preto hlasovať nebude. „Mám s tým problém, keď už sme vyhodili 10-tisíc za projekt, tak ho chceme aj zrealizovať.“ Primátorovi vyčítal aj málo informácií. „Ťažko diskutovať, keď ste mi nedvihli telefón, osobne som vám volal,“ reagoval Polaček. Riziká vidí aj poslanec Zdenko Lipták (nezávislý). „Ideme robiť ďalšiu ľadovú plochu, keď aj inde sú s tým problémy.“
 

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 12/2023

Tento rok sme zostavili krízový rozpočet. Nikto nevie úplne presne odhadnúť ako sa budú hýbať ceny energií, aké bude legislatívne besnenie pred voľbami v NR

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 9/2023

Človeče pomôž si sám, aj pán Boh ti pomôže. Hore musí každý sám, dole ti už všetci pomôžu. Poznáte tieto nestarnúce výroky? V komunálnej politike

Zaujal ťa článok a máš otázku?