Ladislav Lörinc

Čo ďalej s Drocárovým parkom?

Takto znela otázka, ktorú som dostal od občana KVP. Legitímna a veľmi dobrá. Písal som to aj v minulosti a napíšem to aj teraz: „Starosta musí mať víziu a jasnú predstavu ako bude veci riešiť a kam chce dospieť.“ Bez toho budeme tápať podobne, ako sme to robili posledné štyri roky. Chce to víziu, potom poctivú, systematickú prácu a nakoniec sa dostavia reálne výsledky.

Projekt „Drocárov park“

Drocárov park vnímam ako unikátne územie, ktoré si zaslúži viac výsledkov, ako sa mu dostalo za posledné roky. Pozornosti bolo dosť, ale výsledky chýbajú. Toto územie zasahuje viacero mojich projektov, ktoré som Vám avizoval v našom predvolebnom programe KVP+ (program nájdete tu: https://ladislavlorinc.sk/volebny-program/ )

Naša predstava revitalizácie Drocárovho parku vyzerá nasledovne:

  1. Mobilná ľadová plocha sa odpredá. Je nerentabilné to udržiavať, lebo v tesnej blízkosti máme arénu Sršňov. Mestská časť pod mojim vedením zadotuje verejné korčuľovanie pre občanov KVP v aréne Sršňov vo vopred stanovených termínoch. Ako to urobíme? Z rozpočtu mestskej časti na šport a kultúru. Prispejem aj ja, ako starosta zo starostovského platu. Peniaze, ktoré získame z odpredaja mobilnej ľadovej plochy využijeme na rozvoj športového areálu. Ostanú v Drocárovom parku. Zásadná vec.
  2. Obnovíme tenisový kurt tak, aby bol na úrovni, funkčný a plne k dispozícii. Tenisových kurtov je v Košiciach málo. Ako to urobíme? Pomocou súčinnosti dobrovoľníkov a profesionálov. Zapojíme verejnosť, aby sme jednak ušetrili a samozrejme budovali komunitu a vzťah k danému miestu. Po dokončení určíme správcu, ktorý bude zamestnancom úradu a bude sa starať o celý areál. Revitalizácia tenisového ihriska nie je veľká položka pre rozpočet Mestskej časti. Máme na to, len treba chcieť.
  3. Postavíme kvalitné futbalové ihrisko s umelou trávou a osvetlením. Na športovej ploche pri bare, ktorá nám ostane po mobilnej ľadoveh ploche. Využijeme aj vedľajšiu plochu a pribudujeme šatne. (podobné ihriská ako na Jazere – FK Galaktik). Ako to urobíme? Pripravíme projekt a vyčíslime reálne náklady. S projektom sa budeme uchádzať nielen o externé financovanie, ale oslovíme aj mesto Košice, aby prispelo na rozvoj športovej infraštruktúry. Spolufinancovanie samozrejme bude znášať aj mestská časť, napríklad opäť z odpredaja mobilnej ľadovej plochy, alebo z transferu z mesta Košice, ktorý každoročne dostávame.
  4. Obnovíme činnosť “Džemo klubu”. Nejde o bar, ako taký. Klub bude fungovať a zároveň slúžiť ako základné zázemie pre športoviská a návštevníkov priľahlého parku. Ľudia ho obľubujú a v lete som tam vždy stretával rodiny s deťmi. Aj v európskych metropolách vidíte, že väčšie parky majú svoje základné zázemie – obchodík, služby, toalety. Tak to funguje vo svete, bude aj u nás.
  5. Projekt “Vnútrobloky”. Vnútroblok je zelené územie medzi dvoma panelákmi, ktoré bolo pôvodne plánované ako oáza pokoja a oddychu. Z jednej strany máte parkoviská, z druhej zeleň. Malo to svoje opodstatnenie a aj preto sa chcem vnútroblokom venovať koncepčne. Rozvíjať ich. Preto aj túto oblast budeme riešiť ako celok – vnútroblok. Chcem, aby to bola zóna pokoja a oddychu pre obyvateľov obvodu č.1, kde sa budú môcť vyhrať deti, posedieť rodičia a starí rodičia. Vysadíme nové stromy. Zrevitalizujeme lavičky a doplníme smetné koše. Osadíme bezpečnostné kamery, aby sme zamedzili zlučovaniu sa asociálov. Pravidelne budeme posielať aktivačných pracovníkov, aby čistili toto územie a venovali mu zvýšenú pozornosť. Vybudujeme detské ihrisko pre deti od 1 do 6 rokov. Takéto ihrisko sa do komplexného riešenia oblasti skvelé hodí a na celom KVP doteraz nemáme ani jedno takéto ihrisko. Ani jedno. V neposlednom rade nám vďaka takémuto systematickému riešeniu vnútrobloku vznikne oddychová oblast kde vedia svoj čas spokojne tráviť občania od 1 do 99 rokov. Ako to urobíme? Detské ihrisko postavíme z rozpočtu mestskej časti. Bezpečnostné kamery cez externé financovanie a projekty (napríklad pravidelná výzva Ministerstva vnútra), pravidelná údržba je stála položka rozpočtu mestskej časti, revitalizácia lavičiek a doplnenie smetných košov v rámci projektu revitalizácie mobiliáru mestskej časti, ktorý chystáme. Nové stromy z rozpočtu určeného na zeleň. Plus dodám jeden osobný záväzok. Z každého starostovského platu zaplatím a vysadím na KVP 1 strom. Mojim záujmom je, aby KVP bolo najzelenšie sídlisko v Košiciach a tak to budeme robiť – aktívne a zodpovedne.
  6. Podporíme miestnu komunitu. Projekt “Adoptuj si kvetináč” by mal poskytnúť systémové riešenie aj pre tento prípad, ale najmä pre celé KVP. V Drocárovom parku totižto máme veľmi aktívnu komunitu dôchodcov. Starajú sa, zveľaďujú okolie, sadia. Tak prečo ich nepodporiť? Podporíme nielen plánovaním a poradenstvom, ale aj finančne. Spoločne s touto aktívnou komunitou vieme urobiť lepšie výsledky ako akákoľvek objednaná firma. Tí ľudia tam predsa žijú a robia to pre sami pre seba. Pre svoje deti. Ako to urobíme? Existujú 2 spôsoby. Prvým sú malé položky, na ktorých naše dôchodkyne aj doteraz fungovali. Je treba zeminu? Kvetináče? Sadenice? U starostu musia byť dvere otvorené a dobrý starosta má prísť, vytiahnuť zo svojho a dať pre dobro sídliska. Starostovia nezarábajú málo, aby nemali z čoho. Druhý spôsob je systematickejší a dlhodobo udržateľný. Pripravíme koncepciu a návrh VZN o udržiavaní zelene na území mestskej časti po vzore iných miest. Aktívni občania si budú môcť “adoptovať” určitú plochu, územie, o ktoré sa následne budú starať. Podpíše sa zmluva. Dostanú na to podporu a určitý obnos finančných prostriedkov, ale budú sa musieť starať, rozvíjať, sadiť, strihať, zvelaďovať. Vychádzam z toho, že toto je najlepší spôsob, ako podporiť aktívnych občanov, zapojiť občanov do spolutvorby a spoluzodpovednosti za svoje sídlisko a v neposlednom rade mestská časť získa partnera, ktorý jej pomôže pri starostlivosti o zeleň a čistotu. Najlepšie si to spravíme sami pre seba. Bodka.

Kauza “Senior dom”

Myslím, že väčšina z Vás čakala na toto vyjadrenie. Senior dom potrebujeme riešiť. Vnímam to, ako najdôležitejšiu investičnú aktivitu mestskej časti, a tak k tomu budem ako starosta pristupovať.

Nakoľko poznám celú históriu aj súčasny stav, musím konštatovať jediné: Tento zložitý problém nemá rýchle riešenie. Bolo by populistické sľubovať rýchle riešenie. Také neexistuje. Viem však 2 veci. Prvou je, že súčasný nájomca nie je pre nás dôveryhodným partnerom, a preto je potrebné vypovedať zmluvu a hľadať nového nájomcu. V zmysle schválených uznesení miestneho zastupiteľstva. Druhou je, že hrozí vysoké riziko súdneho sporu. Pôjdeme však tvrdo po právnej línii, nebudeme nečinní.

Potrebujeme nového silného partnera, ktorý má skutočné skúsenosti so stavbami takéhoto rozsahu, alebo vieme ísť aj do úveru (napríklad Európska investičná banka) za veľmi dobrých podmienok a zafinancovať tuto výstavbu z rozpočtu mestskej časti. Máme viac ako 550.000 eur v rezervnom fonde a zdravé financie, bez zadĺženia. Vôbec by som sa neobával ísť do úveru, dostavať to a splátky nakoniec vyfinancovať zo služieb, ktoré tam vieme vo vlastnej réžii poskytovať. Silná mestská časť si verí a vie čo robí. Stačilo stagnácie. Potrebujeme sa pohnúť vpred.

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom