Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 08/2021

S veľkou vážnosťou sledujeme súčasnú situáciu a avizované opatrenia Vlády SR. Čaká nás zmena pravidiel, lebo doterajšie opatrenia zjavne nezaberajú. Ako štatutár sídliska mám množstvo otázok na ktoré čakám odpoveď. Asi nie som jediný…
 
Miestny úrad síce funguje s obmedzeniami, ale opäť raz opakujem, že je to extrémne náročné. Pre nás takisto platia pravidlá, obmedzenia, ale navyše aj množstvo povinností, ktoré jednoducho musíme zabezpečiť, či sa nám to páči alebo nie.
 
Verím, že aj zamestnanci samosprávy prídu čoskoro na rad s očkovaním. Moji kolegovia sú takisto vystavení zvýšenému riziku a korona nás už veľmi škaredo zasiahla. Napriek tomu sme sa neuzatvárali, ak sme nemuseli a pomáhali sme našim občanom, ako sa dalo.
 
Ja osobné počkám kým budem v poradí, ale rád by som ochránil svojich starších kolegov, ktorí nás napriek všetkému dlhé mesiace držia všetkých nad vodou. Pomohli sme štátu, keď bolo potrebné. Teraz zatlieskam a poďakujem, ak štát pomôže konečne nám. ✌️
 
Aspoň očkovaním, keď už vyše 32.000 eur za naše výdavky za celomestské a skríningové testovania sme doteraz nevideli.
 
Čo sa udialo za posledný týždeň?
? ODSTRÁNENIE BILLBOARDOV
Neviem ako to vnímate počas pandémie vy, ale ja mám z dobrých správ v tomto období dvojnásobnú radosť. Obzvlášť, ak ide o dlhodobé projekty, ktoré už nie sú len na papieri, ale je ich vidieť.
 
Jednou z takýchto aktivít je odstránenie zbytočného reklamného smogu v našej mestskej časti. Konečne sa k novinovým stánkom a telefónnym búdkam pridali prvé billboardy. 18-mesačná práca priniesla viditeľné výsledky. Na 4-roch miestach, kde nám verejný priestor rušili reklamné billboardy pribudnú postupne nové stromy. Rozhodli sme sa, že každý odstránený billboard oslávime tým, že na jeho mieste vysadíme 3 nové stromy. Áno, takú z toho máme radosť a preto sa držíme hesla „Billboardy dole-stromy hore“.
 
Povedzme si úprimne, exteriérová reklama je už prežitok, aj koronakríza ukázala, že takmer všetko už funguje v online priestore, ktorý vnímame oveľa intenzívnejšie. Najmä, sme toho názoru, že sídlisko má byť pre ľudí a nie pre reklamu. A také ho chceme tvoriť, preto budeme aj naďalej pracovať na tom, aby sme odstránili ďalšie billboardy a aj trojnožky.
 
Nech je KVP opäť o čosi zelenšie a krajšie miesto pre život – https://fb.watch/3XxRsy4DSQ/
 
? SČÍTANIE OBYVATEĽSTVA STÁLE PREBIEHA
Veľmi ma potešila správa od kolegyne z právneho oddelenia, ktorá nám na porade oznámila, že za prvý týždeň od spustenia online formulára sa sčítalo 40% KVP-čkárov. Viete, aj to je pre nás signál, že vám na rozvoji nášho sídliska záleží. Teraz vám to budeme častejšie pripomínať, ale jednoducho teraz od toho záleží naozaj veľa. Za každého jedného z vás, ktorý prihlási svoj trvalý pobyt na KVP dostaneme z mesta podielové dane. Tie tvoria väčšinu financií, ktoré využívame na opravy ciest, chodníkov či novú zeleň. To znamená, že čím viac sa vás prihlási, tým viac peňazí na tieto aktivity dostaneme.
 
Pripomínam, že aktuálne sa môžete sčítať výlučne online – www.scitanie.sk, ak máte v rodine niekoho, kto sa v tom veľmi neorientuje, pomôžte mu s tým. Zaberie vám to maximálne 3 minúty. Hlavne svojich starých rodičov upozornite na falošných sčítacích asistentov, ktorí chodia po domoch a snažia sa „pomôcť“. Je to podvod. Tým, ktorí sa nevedia z rôznych dôvodov sčítať sami, bude poskytnutá pomoc v rámci asistovaného sčítania, ktorého termín pre našu mestskú časť zatiaľ nevieme. Nateraz, ale nikto oficiálne nechodí pomáhať sčítavať! Pozor na to. Budeme vás včas informovať, buďte opatrní a pomáhajte si navzájom.
 
? KAMPAŇ 2 % Z DANE VIETE DAROVAŤ KVP-čku
Okrem sčítania obyvateľstva tu máme aktuálne ešte jednu veľmi dôležitú kampaň. Môžete ju vidieť aj na citylightoch pri našich zastávkach MHD. Ide o darovanie 2% z vašich daní. Veľmi by nám pomohlo ak by ste ich adresovali občianskemu združeniu Občania sídliska KVP, čím by ste podporili komunitný rozvoj v našej mestskej časti.
 
To znamená, viac projektov, stretnutí, lavičiek, košov a rôznych aktivít pre nás všetkých. Viem, že peňazí teraz nikto nemáme na rozdávanie, a doba je ťažká, no ak budete mať túto možnosť, podporte nás. Formulár na vyplnenie nájdete na našom webe – https://www.mckvp.sk/dve-percenta/. Ďakujem vám veľmi pekne.
 
? SVOJPOMOCNÉ OPRAVY VÝTLKOV DOVOLILO POČASIE
Uplynulý týždeň sme intenzívne pracovali na svojpomocnej oprave výtlkov, ktoré sa nám po zime ukázali. Naši pracovníci sa venovali najmä uliciam Hemerkova, Dénešova a Wurmova. Nie nevyzerá to úžasne, ani za to nečakáme pochvaly.
 
Chcem vás len informovať, že aj tomu sa venujeme, ak nám to počasie dovolí. A aj takýmto spôsobom prispievame k ochrane vášho majetku, teda vašich áut. Už čoskoro vypíšeme súťaž na ucelené úseky ciest a pustíme sa do súvislých opráv. Tak, ako ste u nás už zvyknutí. V priebehu tohto roka máme v pláne opraviť viac ako 6000m², cesty a chodníky zostávajú našou prioritou.
 
 
? MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO PO TRETÍKRÁT
Mestské zastupiteľstvo v utorok schválilo mestský rozpočet počas tretieho stretnutia. Navrhoval som 2 pozmeňujúce návrhy. Jeden som neskôr stiahol a druhý nezískal podporu mojich poslaneckých kolegov. Obidve sa týkali športovej infraštruktúry a boli rozpočtovo neutrálne, tzn. nežiadal som peniaze naviac, chcel som len pozmeniť účel využitia, lebo nesúhlasím s tým, ako a kde sa ich mesto chystá využiť.
 
Základnou povinnosťou poslanca je upozorňovať na zistené porušenia pri hospodárení s verejnými prostriedkami a predkladať návrhy na využitie týchto finančných prostriedkov. Rozpočet ako taký som nepodporil, pretože ho nepovažujem za ambiciózny, ani transparentný. O tom niekedy napíšem viac. Ako sa hovorí, čas ukáže. Nie som v tomto sám, poslancov s rovnakým názorom a skúsenosťou s jednaním vedenia je viac.
 
? ČISTOTA A ÚDRŽBA SÍDLISKA POKRAČUJE
Aj napriek tomu, že aj našich pracovníkov zasiahol COVID-19, tí, ktorí chodili do práce robili všetko preto, aby sa postarali o naše sídlisko. Vyčistené koše, priestory pred kontajneroviskami a vaše podnety to je už samozrejmosť.
 
Chcem vás len poprosiť, aby ste boli aj voči nim v tejto dobe ohľaduplnejší a trpezlivejší pri riešení vašich podnetov. Uvidíme, aké budú nové opatrenia a čo to bude pre nás znamenať. Ďakujem.
 
DÁVAM DO POZORNOSTI 3 NAŠE AKTUÁLNE AKTIVITY:
 
HĽADÁME PRACOVNÍKOV NA ZBER KAMIENKOV
Náš sociálny podnik „Podnik služieb KVP“ príjme 15 nových pracovníkov na zber kamienkov z chodníkov a priľahlých komunikácií na KVP. Ak si myslíte, že túto prácu zodpovedne zvládnete, dajte nám o sebe vedieť. Hlásiť sa môžete od utorka – 2.marca na miestnom úrade v Kancelárii 1.kontaktu, (č. dverí 1). Predpokladaný termín nástupu je 15.3.2021. Viac info nájdete na našom webe – https://www.mckvp.sk/obcan/1000754/
 
ZBIERKA PRE ÚNIU VZÁJOMNEJ POMOCI ĽUDÍ A PSOV
Ak máte záujem pomôcť zvieratkám, zapojte sa. Zbierku štartujeme už zajtra. Priniesť môžete granule, salámy, dezinfekčné prostriedky, deky, koberce či rôzny starý textil. Pomôže naozaj všetko. Využiť viete aj lokálne predajne so zvieracími potrebami na KVP, ktoré sa takisto zapojili do zbierky a podporili. Pomôžete nám aj zdieľaním udalosti alebo pozvánkou na udalosť pre Vašich známych – https://fb.me/e/iLOM45aju?ti=ia
 
ZBIERKA ŠATSTVA
Zbierka šatstva, o ktorú je pravidelne obrovský záujem bude aj tento raz. Vzhľadom na pandemické opatrenia sa ju snažíme zorganizovať najlepšie ako vieme. Prebiehať bude v garážových priestoroch miestneho úradu v piatok 26.marca od 16:00 do 19:00 hod. Pri odovzdávaní vecí bude preto nevyhnutné mať rúško a dodržiavať dvojmetrové rozostupy. Do garážových priestorov sa vstupovať nebude. Zamestnanec úradu od vás prevezme prinesené veci vonku – pred vstupom do garáže. Nosiť môžete oblečenie, hračky, topánky či domáce potreby. Tie následne poputujú na charitatívne účely. Viac informácií tu – https://www.mckvp.sk/obcan/1000752/
 
Prajem Vám úspešný začiatok pracovného týždňa. ??
#Spoločne #posúvame #sídlisko #KVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 4/2023

Mestám a obciam zhasína nádej. Aj preto sa vo viacerých obciach na Slovensku uskutoční protest. Samosprávy v pondelok, 30.01.2023 v čase 19:00 až 19:30 protestne

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 3/2023

Tento týždeň bude pre mňa osobne nezabudnuteľný. Udiali sa významné veci, ktoré majú výrazný vplyv na môj ďalší život v osobnej i profesionálnej rovine. Za

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 1/2023

Aj v tomto roku budem pokračovať vo svojom unikátnom koncepte s názvom Denník starostu, ktorý píšem pravidelne, každú nedeľu. Všetko to začalo v roku 2018

Zaujal ťa článok a máš otázku?