Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 45/2022

Drocárov park vnímam ako unikátne územie, ktoré si zaslúži viac výsledkov, ako sa mu dostalo za posledné roky. Túto vetu som použil vo svojom blogu predtým, ako som sa stal starostom. Keď som potom po svojom zvolení predstavoval vizualizácie, viacerí sa smiali a hovorili, že sú to len omaľovánky. Dnes vidíme realitu. Drocárov park ožil a to, čo vidíte dnes sú reálne fotky dokončených investícií, ktoré sme urobili aj napriek krízam a finančným problémom.

Keď som nastupoval chodili tam iba bezdomovci, Džemo bola jedna ruina, športové ihriská nefungovali a chátrali. Nebol tam život. Dnes keď vidím desiatky detí, ako behajú, skáču a tešia sa, teším sa s nimi. Naša poctivá práca pre našu komunitu má zmysel a reálne výsledky sa dostavili. Napĺňa ma to novou energiou do našej ďalšej práce, lebo takých projektov ako „oživenie Drocárového parku“ máme desiatky.

Sme pripravení, potrebujeme len vyriešiť financovanie. Máme plán, odhodlanie, skúsenosti a víziu. To je alfa a omega toho, aby sme naďaLLej dokázali posúvať sídlisko KVP vpred. 😉✌️

Dávam do pozornosti 3 rýchle témy pre Vás:
🎯AD1: Kultúrne podujatie pre našich seniorov sa bude konať v utorok v našom Dennom centre.
🎯AD2: Pracovné stretnutie s miestnymi poslancami KVP.
🎯AD3: Hlasovanie v participatívnom rozpočte KVP začína v utorok 15.11.2022. Prosím, podporte dobré projekty.

Čo sa udialo v poslednom týždni?
📌 IHRISKÁ V DROCÁROVOM PARKU SÚ PRE VÁS OTVORENÉ. SAMOZREJME SÚ PRE VÁS ZADARMO
Viacerí z Vás ste nám písali, či sú nové ihriská v Drocárovom parku spoplatnené alebo ako to vlastne funguje. Napíšem to preto ešte raz. Žiadne detské ihriská na Sídlisku KVP nie sú spoplatnené, využívať ich môžete so svojimi deťmi zadarmo. Urobili sme ich pre Vás.

Čo Vás chcem však poprosiť je, aby ste dodržiavali prevádzkový poriadok, ktorý je umiestnený na informačnej tabuli pred každým ihriskom. Je to dôležité najmä z toho dôvodu, že niektoré povrchy nových ihrísk sú špecifické, a nemali by ste na nich vstupovať napríklad s vysokými podpätkami či kopačkami. Dávajte na to pozor, prosím.

Inak, mám veľkú radosť, že v Drocárom parku sa nám podarilo vybudovať moderné športové centrum pre rodiny s deťmi. Viac sa dočítate aj tu – https://kosicednes.sk/spravy/slovensko/kosice/schatrany-areal-v-drocarovom-parku-je-na-nespoznanie-foto/

📌 HĽADÁME KOLEGU/KOLEGYŇU DO NÁŠHO TÍMU
Hľadáme posilu do nášho tímu, ktorá nám svojou odbornosťou pomôže skvalitňovať život v našej mestskej časti. Hlavnou pracovnou náplňou bude príprava a realizácia parkovacej politiky mestskej časti, agenda dopravného značenia či spolupráca pri vydávaní stanovísk týkajúcich sa dopravy. Je toho samozrejme oveľa viac, preto ak máte tímového ducha a chuť pracovať pre sídlisko KVP, radi Vás privítame v našom kolektíve.

Všetky podrobnejšie informácie sú uvedené na našom webe – https://www.mckvp.sk/miestny-urad/volne-pracovne-miesta/1001131/

📌 USTANOVUJÚCE ZASADNUTIE MESTSKÉHO ZASTUPITEĽSTVA
V piatok do poslaneckých lavíc po prvýkrát zasadli mestskí poslanci a spoločne s primátorom zložili svoje sľuby, prevzali si osvedčenia. V mestskom zastupiteľstve mesta Košice sedí dokopy 41 poslancov, ktorí zastupujú jednotlivé obvody a mestské časti.

Spoločne s kolegami sme vytvorili poslanecký klub, ktorý ponesie názov “Košický klub”. Spoločne so mnou je nás zatiaľ 12. Vytvorenie poslaneckých klubov je výsadou, ktorú poslanci majú a môžu ho vytvoriť v minimálnom počte 5 členov. Poslanecké kluby skvalitňujú poslaneckú prácu a poskytujú servis poslancom združeným v klube. Verím, že s kolegami budem mať štandardne dobrú spoluprácu a je mi cťou, že môžem takýto klub viesť ako predseda. 👍🏼

Vykreovali sme si Mestskú radu, ktorá má celkovo 12 členov. Stálymi členmi Mestskej rady je samozrejme pán primátor, námestníci primátora, či predseda Rady starostov. Okrem týchto pozícii sú členmi aj 8 poslanci mestského zastupiteľstva (MZ). Za náš klub boli zvolení poslanci Matoušek, Seman a Lörinc. Mestská rada je poradným orgánom primátora mesta Košice a prejednáva materiály, ktoré smerujú na rokovania MZ.

Zvolili sme si predsedov jednotlivých komisií MZ. Celkovo máme 13 komisií, ktoré sú zamerané obsahovo napr.: kultúra, doprava, majetok, životné prostredie atď. Po štyroch rokoch som ukončil svoje pôsobenie v komisii Športu a aktívneho oddychu a prenechal svoje miesto predsedu môjmu kolegovi, Mariánovi Horenskému. Držím mu palce v jeho ďalšej činnosti. Zároveň som ukončil svoje členstvo vo finančnej komisii a pokračovať budem už len v komisii dopravy a výstavby. Členom komisií pri MZ vedia byť aj neposlanci – odborníci z praxe, ktorých takisto musí zvoliť MZ na základe nominácie niekoho z poslancov.

Body týkajúce sa Bytového a Dopravného podniku mesta Košice a zmeny rozpočtu sme odsunuli na mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré zasadne 29.11.2022. Verím, že dovtedy budú tieto body profesionálne a transparentne odkomunikované poslancom tak, aby sme sa vedeli kvalifikovane rozhodnúť a zodpovedne hlasovať. Pri tomto zastupiteľstve boli materiály opäť poslané na poslednú chvíľu a absolútne neodkonzultované body. Nakoniec sme to však vzájomnou konštruktívnou spoluprácou zvládli celkom dôstojne. To je cesta.

Ďalšie štyri roky pred nami. Teším sa na prácu pre naše krásne mesto Košice. 💛💙

📌 VYUŽITE HARMONOGRAM VKK
Na našej webstránke – https://www.mckvp.sk/obcan/informacia-o-odvoze-odpadu/ nájdete pravidelne zverejnený harmonogram rozmiestnenia veľkokapacitných kontajnerov (VKK) na našom sídlisku. Naplánujte si upratovanie tak, aby ste to vedeli využiť ešte do konca roka a nadrozmerný odpad nekončil pri smetných bediach. Zároveň pripomínam, že ak uvidíte, že niekto vyhadzuje ku kontajnerom takýto druh odpadu, ktorý tam nepatrí, volajte Mestskú políciu alebo urobte video či fotku a pošlite nám na adresu – k1k@mckvp.sk. Upratujme zodpovedne. Ďakujem.

📌 TANEČNÉ POPOLUDNIE SENIOROV
Pokračujeme v tradičných tanečných popoludniach s našimi seniormi, ktoré nás vždy obohatia dobrou náladou a energiou. Inak tomu nebolo ani teraz, opäť raz skvelá zábava, tancovačka a samozrejme nechýbala ani tombola. Malé radosti, ktoré však vedia dobiť baterky na niekoľko dní dopredu. Som rád, že naše denné centrum funguje v takomto duchu a ponúka rôzne možnosti využitia voľného času. Záleží nám na tom, aby sa tam naši seniori cítili dobre, budeme sa aj naďalej snažiť o to, aby sme tieto služby posunuli opäť na vyšší level.

📌 HRABANIE LÍSTIA POKRAČUJE
Ako sme Vás informovali v našom pravidelne reporte z čistoty a údržby sídliska, v týchto dňoch sa venujeme odhrabávaniu lístia najmä z chodníkov, zastávok MHD a pred obchodnými centrami. Každý deň monitorujeme situáciu v teréne a vyhodnocujeme, kde je potrebné zaslať našich zamestnancov. Keďže ich je len obmedzené množstvo, snažíme sa preto pracovať operatívne a efektívne. Buďte preto trpezliví. Lístie odpratávame postupne na jednotlivé kopy, následne ich odvážame do kompostárne v Bernátovciach.

Pripomínam však, že lístie môže prirodzene slúžiť aj na vytvorenie kompostu pre lepší rast trávy alebo aj ako úkryt pre zvieratká, napríklad ježkov. Myslite preto aj na túto rovinu. Ďakujem.

📌 BLÍŽI SA HLASOVANIE PARTICIPATÍVNEHO ROZPOČTU
Už v utorok (15.11.) štartujeme hlasovanie v rámci tretieho ročníka participatívneho rozpočtu na Sídlisku KVP. V kategórii občianske projekty postúpilo do hlasovania 13 nápadov a zo zadaní pre mestskú časť postúpilo 8 projektov. Vyberať si budete môcť 3-4 občianske projekty a 3-4 zadania pre mestskú časť. Sám som zvedavý, ktoré nápady v tomto roku podporíte. Majte pripravené telefóny a sledujte naše komunikačné kanály aj naďalej, nič podstatné Vám v tejto súvislosti neujde.

📌 ČISTOTA & ÚDRŽBA
Naši aktivační pracovníci ako aj zamestnanci sociálneho podniku pracovali v uplynulých dňoch na tom, aby bolo naše sídlisko krajšie a čistejšie. Už zajtra večer si v našom pravidelnom fotoreporete budete môcť detailnejšie pozrieť výsledky ich práce.

Prajem Vám úspešný začiatok pracovného týždňa. 😉👍
#Spoločne #posúvame #sídlisko #KVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 20/2023

Riešili sme verejné osvetlenie, parkovanie, nové projekty, priebeh prác vo vnútrobloku Jasuschova x Bauerova, prekopávky po VVS, a.s., reklamácie, urgencie vlastníkov súkromných pozemkov, aby takisto

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 18/2023

Na sídlisku sme začali s kosbou. Zamestnanci Podniku služieb KVP kosia v teréne každý jeden deň. Kosba jedného obvodu sídliska trvá zhruba 1 týždeň. Vykosiť

Zaujal ťa článok a máš otázku?