Ladislav Lörinc

Otvorený list seniorom Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP

Milí naši seniori,

 

za obvyklých okolností by sme Vám v tomto čase blahoželali k Vašim výročiam, MDŽ, alebo pripravovali posedenia a robili všetko pre to, aby sme Vám spríjemnili Váš deň. Situácia na Slovensku je však teraz o čosi zložitejšia. Ako iste Viete,  aj našu krajinu zastihol nový koronavírus (COVID-19).

Veľmi nám na Vás záleží a preto pokladáme za nevyhnutné informovať Vás o aktuálnej situácii aj takouto formou. Z dostupných štatistík vyplýva, že seniorky a seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva z pohľadu komplikácií pri ochorení COVID-19. Ak sa na istý čas budete riadiť opatreniami, dokážete znížiť riziko, že vírus sa dostane práve k Vám. Nie je dôvod na žiadnu paniku, ale je potrebné správať sa zodpovedne a riadiť sa pravidlami. Prosíme Vás, buďte opatrní, veď čo je dôležitejšie ako zdravie.

Pripravili sme pre Vás odporúčania, ktoré by ste po tieto dni mali brať naozaj vážne.

OPATRENIA:

 • Zostaňte v týchto dňoch radšej doma a pravidelne vetrajte. Neznamená to, že musíte nutne ostať 24.hodín doma. Dôležité je však obmedziť sociálny kontakt s inými ľuďmi. S deťmi a vnúčatami si radšej pravidelne volajte alebo využite internet, ak máte k dispozícii. Chránite tým nielen seba, ale aj svoju rodinu.
 • Nechoďte na nákupy, požiadajte o to svojich blízkych, susedov, alebo nás.
 • Umývajte si ruky často dezinfekčným prostriedkom, mydlom a vodou, najmenej 20 sekúnd. Ak ich nemáte k dispozícii, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu, resp. 70% liehu.
 • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst, koronavírus sa môže preniesť znečistenými rukami.
 • Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zlikvidujte. Ak nemáte po ruke vreckovku, nekýchajte priamo do rúk ale do ohybu lakťa tak, aby prípadné baktérie skončili na Vašom oblečení.
 • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu všetkých
 • Oblečenie, ktoré nosíte vonku perte alebo žehlite (nad 60 ◦C) častejšie tak, aby ste zabili baktérie, ktoré môžete prenášať.
 • Snažte sa stráviť na čerstvom vzduchu a na slniečku aspoň 20 minút denne, aby ste do tela získali potrebný vitamín D.
 • Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Snažte sa do tela dostať veľa vitamínov na posilnenie imunity. Ak môžete, vyskúšajte domáce cvičenie.
 • Vonku trávte čas v minimálnom počte a presúvajte sa tak, aby ste „rozpúšťali dav“ – teda prechádzajte sa PEŠO na menej zaľudnených miestach.
 • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
 • Dodržiavajte vzdialenosť najmenej dva metre medzi Vami a kýmkoľvek, kto kašle alebo kýcha.
 • Mimo existenčných situácií necestujte a nepresúvajte sa vlakmi ani autobusmi.
 • Ak predsa budete cestovať MHD, vstup je povolený len s rúškom alebo jeho náhradou, napríklad šatkou či šálom. Jednoducho použite hocičo na zakrytie tváre a nosa. Aj nedokonalá ochrana je lepšia ako žiadna ochrana. To isté platí aj pri návšteve polikliniky.
 • Ak máte príznaky choroby, najmä zvýšenú teplotu, kašeľ, sťažené dýchanie a bolesť svalov či kĺbov, v prvom rade máte telefonicky, nie osobne, kontaktovať svojho lekára. Nepretržite je k dispozícii aj infolinka Úradu verejného zdravotníctva na čísle – 0918 389 841 aj linka 112. Lekár na základe popísaných príznakov rozhodne o Vašej zdravotnej starostlivosti.

Viac informácií nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva – www.uvzsr.sk

 

PONÚKAME VÁM NAŠU POMOC

Netreba panikáriť, ani sa prehnane obávať. U zdravého človeka má tento vírus podobný priebeh ako bežná chrípka. Rizikoví sú tí pacienti, ktorí majú iné pridružené zdravotné problémy, napríklad z dôvodu vysokého veku. Je preto potrebné správať sa zodpovedne a opatrne. Stačí, ak sa teraz budete vyhýbať kontaktu s viacerými ľuďmi, za každých okolností budete nosiť rúško a budete trpezliví. Zvládneme to.

Za našu Mestskú časť Košice-Sídlisko KVP Vám môžeme prisľúbiť, že urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme Vám zabezpečili to, čo v týchto chvíľach potrebujete.

V prípade, že Vám nemá kto nakúpiť, nemajte obavy, hladní určite neostanete. Mestská časť Košice-Sídlisko KVP Vám ponúka možnosť donášky nákupov priamo k Vám do domu. Ak potrebujete ochranné rúška alebo nakúpiť potraviny, lieky, neváhajte osloviť aj Vašich susedov. My sme Vám k dispozícii na tel. čísle 055/789 06 10 alebo 055/789 06 37 v čase od 8:00-15:00 hod. Určite nám dajte vedieť! 

Chceme byť čo najviac nápomocní a pomôcť Vám prekonať toto náročné obdobie. Zvládneme to spoločne. Sme tu pre Vás. 

Pevné zdravie Vám želá starosta a kolektív pracovníkov Miestneho úradu Mestskej časti Košice Sídlisko – KVP.

 

S pozdravom,

Mgr. Ladislav Lörinc, starosta

 

 

Tento OTVORENÝ LIST si môžete STIAHNÚŤ alebo VYTLAČIŤ po kliknutí na tento odkaz

 

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom

Zaujal ťa článok a máš otázku?