Mobil +421 908 314 623 · info@ladislavlorinc.sk
Bojovníci proti EEI: V čom Rašimu nikdy neustúpime! Chcú politické fleky?

Bojovníci proti EEI: V čom Rašimu nikdy neustúpime! Chcú politické fleky?

KOŠICE. Vyznať sa v parkovacom chaose je čoraz ťažšie, preto Košický Večer oslovil všetkých významných aktivistov a poslancov, s čím idú na rokovanie mestského parlamentu.

Zavádzanie spoplatnenia parkovania súkromnou firmou EEI aj do ďalších zón mimo centra mesta spustilo doposiaľ nevídaný občiansky odpor voči radným. Desaťtisíce občanov podporilo občianskych aktivistov i poslancov, ktorí protestovali proti biznisu súkromnej firmy, za ktorým vidia podnikateľov blízkych Smeru. Po obrovských protestoch, dokonca aj vandalizmu na uliciach, keď nespokojní občania začali ničiť značky i parkomaty, začalo vedenie mesta situáciu riešiť a nariadenie mesta opravovať aj podľa zozbieraných kritických postrehov občanov. Pred niekoľkými dňami primátor Raši vyhlásil, že cenu rezidentskej karty navrhne znížiť na 20 eur a EEI má dobudovať parkovacie miesta tak, aby každý držiteľ karty pohodlne zaparkoval.

Pripravená je aj EEI, ktorá sa vyjadrila, že je otvorená zmenám, ktoré povedú k spokojnosti občanov.
Aktivisti i poslanci sú na decembrové zasadnutie mestského parlamentu pripravení. V žiadnom prípade neustúpia zo svojich požiadaviek, lebo ako tvrdia, viaže ich k tomu nielen vlastné presvedčenie, ale aj dôvera ľudí, z ktorých 17-tisíc podpísalo petíciu za stop biznisu v parkovaní pre súkromnú firmu.
Aby bolo jasné, o čo poslancom a kritikom ide, položili sme im dve otázky.

Naše otázky
1. Na ktorých požiadavkách trváte a budete ich odporúčať poslancom mestského zastupiteľstva v kauze plateného parkovania EEI – vymenujte vaše priority, resp. návrhy riešenia.
2. Vedenie mesta kritikov obvinilo, že si len naháňajú politické body – takže chystáte sa kandidovať do župy ako poslanec, župan, resp. máte ambíciu kandidovať za starostu či primátora?
Jaroslav POLAČEK, nezávislý poslanec MZ
V prvom rade sa vrátim k riešeniu konfliktu záujmov, ktorého sa dopustili poslanci, ktorí si od EEI vzali zadarmo parkovacie karty i komisia, v ktorej sedeli poslanci ako Kažimír z Krásnej, prepojení osobnými a politickými záujmami, s vedením EEI, ale aj poslanci, ktorí si nechali sponzorovať akcie firmou EEI. Máme komisiu na ochranu verejného záujmu, tak nech to vyrieši, má to v popise práce, treba konať.

Ladislav Lörinc, poslanec MiZ MČ KVP

My, aktivisti, máme od viac ako 17-tisíc občanov mesta Košice mandát na vyjednanie bodov, ktoré sú uvedené v našej petícii. Na všetky ostatné pripomienky z našej strany sme upozorňovali ešte pred rozšírením spoplatnených zón 1 až 10, priamo na zastupiteľstve, v televíznych diskusiách, či na letáku, ktorý sme vydali. Ak by vedenie mesta a poslanci dali na náš názor a názor tisícok občanov tohto mesta, nemuseli dnes byť Košice v takom marazme a chaose.

Budeme teda naďalej trvať na tom, čo sa uvádza v petícii, na zmenách vo VZN v prospech občanov Košíc a samozrejme na absolútnej podstate „kauzy parkovanie“, tzn. parkovanie nemá byť biznis za účelom zisku, ale služba v prospech občanov mesta za účelom rozvoja a skvalitnenia prostredia, v ktorom žijú, pracujú a vychovávajú svoje deti.
Vedenie tohto mesta jedným dychom obviňuje kritikov mesta, že si naháňajú politické body a druhým dychom primátor Raši, vysmiaty v mestom platených PR článkoch vyhlasuje, že bude kandidovať aj naďalej.
Smiešne tragikomické. Realita nám ukazuje, že ak môže mesto riadiť lekár Raši, bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností a výsledkov v komunálnej politike, môže to robiť aj ktokoľvek z aktivistov.
Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/20362820/kritici-parkovania-eei-rasimu-neustupime-ide-im-o-politicke-fleky.html#ixzz4RKclTPOD

  • Date 23. októbra 2016
  • Tags