Mobil +421 908 314 623 · info@ladislavlorinc.sk

Henrich Burdiga: Tržby EEI sú diskutabilné

Henrich Burdiga: Tržby EEI sú diskutabilné

Mesto zverejnilo výber parkovného v nových rezidentských zónach za prvé dva mesiace od spustenia nového systému. Podľa aktivistov to však nestačí na to, aby firma EEI vytvorila hoci len zdanie transparentnosti voči obyvateľom Košíc. 

EEI i mesto opakovane tvrdili, že príjem z parkovného je transparentný a mesto má nad ním kontrolu. Podľa informácií z magistrátu vybrala spoločnosť EEI v júli vyše 126-tisíc eur. Z toho tvorila suma za predaj ročných rezidentských kariet 110-tisíc eur. V auguste inkasovala EEI bezmála 33-tisíc eur, z toho bol príjem za rezidentské karty 8-tisíc. Teda čisto len na parkovnom to bolo v júli 16-tisíc eur, v auguste približne 25-tisíc.  Na druhej strane EEI platí mestu za prenájom parkovacích miest v rezidentských zónach, a zároveň mestu odvádza polovicu z vybratého parkovného. V júli ju to dokopy stálo vyše  9100 eur, v auguste bezmála 13 300 eur.

Na spoločnom majetku

Na zverejnené čísla reagovali aktivisti bojujúci proti spravovaniu parkovania súkromnou firmou EEI. Podľa lídra iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent Henricha Burdigu mesto predložilo nejaký sumár príjmov za parkovné a vychádza pritom z podkladov, ktoré dostalo od parkovacej firmy.

„Táto firma už toľkokrát preukázala svoju odbornosť a serióznosť, že všetko, čo vyprodukuje, vrátane nejakého reportu o tržbách, bude diskutabilné,“ myslí si Burdiga a dodáva, že kým nebude mať EEI vo všetkých parkomatoch fi škálne moduly, nebude veriť ničomu, čo bude tvrdiť o svojich príjmoch.

„Zákon síce fiškálne moduly v parkovacích automatoch nevyžaduje, ale dobrovoľne ich nainštalovať môžu. Je totiž v ich záujme preukazovať transparentne svoje príjmy Košičanom. Vzhľadom na to, že podnikajú na našom spoločnom majetku, majú minimálne morálnu povinnosť urobiť absolútne všetko pre to, aby podnikali transparentne,“ tvrdí Burdiga.

Podľa ďalšieho z aktivistov Ladislava Lörinca (Nechcem platiť EEI za parkovnaie pred blokom) zverejnené čísla svedčia o tom, že príjmy EEI z parkovania v nových zónach zrejme zatiaľ zaostávajú za očakávaniami firmy. „V ich záujme je zvýšiť platobnú disciplínu, ktorá sa zatiaľ podľa odhadov priamo od EEI pohybuje na približne 60 percentách. Určite budú tlačiť na to, aby mestská polícia donútila vodičov k lepšej disciplíne pri platení parkovného,“ myslí si Lörinc.

Foto: Veronika Janušková

Článok: Ľubomír Ferko