Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU TÝŽDEŇ 28/2019

✍️DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 28/2019 ???

Samospráva je aj o systematickej práci. Zisťujem a pociťujem to najviac sám na sebe. Tiež som si myslel, že niektoré veci pôjdu „len tak“ a „ihneď“. Teraz občas nespokojným občanom vysvetľujem procesy a prečo niektoré veci trvajú. Niekedy nevysvetlím, lebo nechcú počúvať, ale beriem to. Bol som rovnaký. Teraz som tu ako starosta na to, aby som komunikoval. Aj negatívne a nepríjemné veci. Každý deň ma niečo nové učí a poviem Vám, je to skvelá skúsenosť.

Jedno je isté: „Verím v to, čo sme rozbehli – verím v ľudí, ktorí sú na úrade – verím v pozitívne výsledky a som presvedčený, že posunieme KVP vpred.“

Momentálne pracujeme na finišovaní 3 dôležitých vecí:

1. Ukončujeme VO a súťaže tak, aby dodávatelia vedeli začať realizovať projekty v lete + pripravujeme množstvo projektových dokumentácii na budúci rok (realizácia 2020). Viem, že sa Vám môže zdať, že to trvá. Procesy, byrokracia, ale aj to, že úrad je prakticky funkčný na niektorých oddeleniach od 01.04.2019 (nastúpilo 9 nových zamestnancov + konečne plne funkčné oddelenie výstavby – kým predtým viacerí služobne starší kolegovia ťahali ako kone, čo tiež sťažovalo prácu) – to všetko boli faktory, ktoré mali vplyv na čas. Každopádne nie je na čo sa vyhovárať. Procesy a zákony musia byť dodržané a ja verím, že keď uvidíme výsledky, všetko bude zabudnuté.

2. Čakáme na metodické usmernenie od mesta Košice k preinvestovaniu 117.000 eur, ktoré sa nám podarilo presadiť v mestskom zastupiteľstve pre sídlisko KVP. Máme pripravené konkrétne plány a projekty, ale veľa záleží od toho, na čo presne budeme tieto peniaze vedieť využiť. Pevne dúfam, že mesto tento týždeň vydá usmernenie a my sa budeme vedieť spoločne s poslancami pohnúť vpred. Času je málo a projekty treba realizovať kým sa ešte dá.

3. Účtovná uzávierka za rok 2018 a finančný audit. Útok na server, ktorý nikto nečakal bol doslova nešťastím. Nikto, kto nepracuje v samospráve si nedokáže predstaviť aké škody to napáchalo, keď Vám spadne komplet registratúra a účtovníctvo od 06/2017. Celé účtovné oddelenie pracuje už 7 mesiacov (klobúk dole) na tom, aby sme to uzavreli a tento marazmus ukončili. Je to naozaj stigma, ktorá nás ťaží a oberá o čas, ktorý by sme mali venovať niekde inde. Snáď sa úspešne podarí a pôjdeme ďalej.

Koniec júla/začiatok augusta bude akčný ?✌️

ČO SA UDIALO UPLYNULÝ TÝŽDEŇ?

PIATOK
PPP PROJEKTY pre naše sídlisko sú reálna možnosť, ako opraviť naše cesty. Dali sme dokopy podklady a oslovujeme firmy. Ak sa poslanci rozhodnú, že ideme investovať, vieme už tento rok opraviť pomerne dosť veľa m2 ciest. Možno netradičné a odvážne riešenie, ale spoločne s poslancami hľadáme spôsoby, ako sa dá. Nehľadáme výhovorky. Pracujeme.

ŠTVRTOK
UKONČILI SME SVOJPOMOCNÚ OPRAVU VÝTLKOV: Prvú etapu súvislých a celistvých opráv výtlkov už máme za sebou, aktuálne čakáme za transferom z mesta Košice a pustíme sa do druhej. Tento čas sme však chceli využiť efektívne a preto sme sa svojpomocne pustili aspoň do ,,látania,, najkritickejších úsekov, ktoré mohli poškodzovať Vaše autá. Takýmto spôsobom sa nám podarilo opraviť takmer stovku výtlkov a prispieť k zlepšeniu situácie na našich cestách.

SPOZNAJ BEHOM KOŠICE – KVP: O to, aby sme spravili niečo pre seba a svoje zdravie, bez ohľadu na výsledok, sa snaží aj komunita Active life. V týchto dňoch organizuje sídliskové behy, ktorých sa môžete zúčastniť všetci – teda áno, aj my neprofesionálni bežci. Som toho dôkazom, vo štvrtok som si zabehol kratšiu 5 km trať po KVP-ečku a podporil tak jednak sídliskovú komunitu ako i s dobrým pocitom spravil niečo pre seba. Odporúčam vyskúšať ?

STREDA
Tento deň je tzv. „dlhým dňom“ a na úrade sme k dispozícii občanom do 17:00. Momentálne sa viac sústreďujem na činnosť úradu – smerom do vnútra. Je potrebné koordinovať naše aktivity a projekty tak, aby ste už v najbližšej dobe videli výsledky našej činnosti. Je leto a po sérií verejných obstarávaní môžu nastúpiť dodávatelia na realizácie.✌️

OCHRANA VTÁKOV NÁLEPKAMI NA ZASTÁVKACH MHD
S Dankou sme už niekoľko krát v minulosti oblepili naše zastávky edukačnými nálepkami s druhmi vtákov, ktoré ale majú za úlohu predovšetkým zabrániť vtákom, aby nalietavali na presklenné výplne zastávok. Napriek našej snahe v minulosti osloviť firmu EuroAWK alebo DPMK, nepochodili sme a tak stále pokračujeme v našej „partizánčine“. Viac o téme sa dočítate napríklad tu: https://kosicednes.sk/…/na-zastavkach-elektriciek-hynu-vta…/

UTOROK
PRACOVNÁ PORADA S POSLANCAMI: Som veľmi rád, že s poslaneckým zborom máme spoločný cieľ – a to zlepšiť život na našom sídlisku. Uplynulý týždeň sme sa stretli na pracovnej porade a konštruktívne sa porozprávali. Okrem iného sme hovorili aj o prerozdelení financií z mesta Košice, ktoré potrebujeme zodpovedne preinvestovať. Riešili sme sa takisto aj ďalšie témy a kroky, , ktoré chceme ako mestská časť podniknúť. Spolupráca a komunikácia je veľmi dôležitá, pretože spoločnými silami toho dokážeme viac.

KONTROLA PODNETOV PRIAMO V TERÉNE: Nie každý podnet, ktorý od Vás dostaneme, sa dá vyriešiť v priebehu hodiny/dňa/týždňa. Dôvodov môže byť viacero, my sme sa Vám ich uplynulý týždeň rozhodli zodpovedať priamo v teréne. Spolu s vedením mestskej časti a Vami – obyvateľmi sme sa vybrali na obhliadku nášho sídliska. Stretli sme Vás mnoho, ktorí ste sa s nami ochotne porozprávali o problémoch, ktoré Vás trápia. Za jedno dopoludnie sme si zapísali vyše 50 podnetov, na ktorých sme začali postupne pracovať.

PONDELOK
PATRÍ TRADIČNE ÚRADU A AGENDE: Bežná agenda, rozdelenie úloh a najmä práca v teréne, lebo úprimne povedané máme čo doháňať. Tu máme ďalší problém, ktorý sa nám napriek enormnej snahe zatiaľ nepodarilo vyriešiť -> máme 4 aktivačných pracovníkov na paragraf 10 (t.j. 4 hodiny denne), čo je žalostne málo. Aj napriek schválenému projektu z ÚPSVaR, nové posily nenastúpili. Poďme však ďalej -> dokončili sme II.kosbu sídliska, naši 4 aktivační pracovníci sú každý deň v teréne a čistia okolie kontajnerov a sídliska. Do toho samozrejme orezy živých plotov a zbieranie konárov. Niekedy možno nestíhame, priznávam, ale snažíme sa. Ak nám pošlete podnet na k1k@mckvp.sk snažíme sa reagovať promptne. Aj takto nám viete pomôcť mať čistejšie sídlisko.?

#posúvame #sídliskoKVP #vpred

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom

Zaujal ťa článok a máš otázku?