Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 1/2023

Aj v tomto roku budem pokračovať vo svojom unikátnom koncepte s názvom Denník starostu, ktorý píšem pravidelne, každú nedeľu. Všetko to začalo v roku 2018 po mojom zvolení za starostu sídliska KVP. Občanom som sľúbil, že budú vždy informovaní o dianí na našom sídlisku a budem ich pravidelne informovať o tom na čom pracujem a čo ako starosta prežívam.

Už piatym rokom teda sadám vždy v nedeľu podvečer za počítač, beriem si svoj kalendár, poznámky, mobil a začínam písať všetko, čo považujem za zaujímavé a podstatné. Celé mi to trvá niekedy aj 2 hodiny. Časom si mnohí z Vás už zvykli a pravidelne mi denník komentujete, pýtate sa na detaily, zdieľate. Verím, že diskusie, či informácie pomohli mnohým z Vás zorientovať sa a ostať v dianí. Mne zase pomáha Vaša spätná väzba a pripomienky.

Budem teda vo svojom písaní a informovaní pokračovať aj tento rok a budem sa Vám snažiť konštantne prinášať poctivé info z prvej ruky. Priamo od starostu. Ak sa Vám to páči, dajte like. Ak chcete podporiť, zdieľanie s referenciou určite poteší a pomôže dostať moje informácie medzi väčší okruh ľudí.😉✌️

Dávam do pozornosti 3 rýchle témy pre Vás:
🎯AD1: Na našom sídlisku pribudli hnedé nádoby na bioodpad
🎯AD2: Rozpočet mesta Košice na rok 2023 ešte nebol zverejnený a schválený. Mesto začne tento rok v rozpočtovom provizóriu
🎯AD3: Hľadám skúseného kolegu/kolegyňu do svojho tímu na riešenie statickej dopravy a udržateľnej mobility

Čo sa udialo v poslednom týždni?
📌 ZHODNOTENIE ROKA 2022 TRADIČNÝM VIDEOM
Keďže koncom starého a začiatkom nového roka zvykneme bilancovať, pripravili sme pre Vás špeciálnu videoreportáž o tom, aký bol rok 2022 na Sídlisku KVP. Ak ste to ešte nevideli, neváhajte si pozrieť prehľad tých najdôležitejších projektov, vďaka ktorým sme KVP opäť posunuli o krok vpred. Každé zdieľanie videa nám pomôže šíriť dobré správy medzi našich občanov. Možno nepoznáme každého z Vás osobne, no celý rok sme pracovali na tom, aby sa Vám tu žilo o čosi lepšie. Ďakujeme za Vašu dôveru a spoluprácu. Veľmi si to vážime.

➡️ Videoreportáž nájdete na oficiálnom profile našej MČ tu – https://fb.watch/hWseM5nGtf/ Pomôžte nám zdieľaním!

📌 ZBER VIANOČNÝCH STROMČEKOV ZAČÍNA
Pripomínam Vám, že už od zajtra (9.1.) začína v celých Košiciach zber a odvoz použitých vianočných stromčekov. V rámci Sídliska KVP je možnosť uložiť stromčeky aj do ohrádok, ktoré boli dočasne osadené na ôsmych miestach výhradne na tento účel. Stromčeky by mali byť očistené od ozdôb, nie je potrebné ich baliť do fólie, zväzovať špagátom, či inak pripraviť na odvoz. Táto služba bude vykonávaná v koordinácii s firmou KOSIT, a.s. a potrvá až do 28.02.2023. Stromčeky sa budú odvážať priebežne. Ak ohrádku pri svojej bráne nemáte, stromčeky viete uložiť ku kontajnerom. Ideálne na zeleň tak, aby ste neblokovali priechod ľudí a vozidiel.

➡️Viac informácií o zbere vianočných stromčekov nájdete tu: https://www.kosit.sk/zber-a-odvoz-vianocnych-stromcekov-2/

📌 NOVÉ HNEDÉ NÁDOBY NA BIO ODPAD PO CELOM SÍDLISKU
Pri stanovištiach kontajnerov už nájdete nové hnedé zberné nádoby, ktoré sú určené na zber kuchynského BIO odpadu. Dokopy ich na našom sídlisku pribudlo 214 ks, rozmiestnila ich spoločnosť KOSIT a.s. Do týchto nádob patrí biologicky rozložiteľný odpad z kuchyne. Ich vyprázdnenie a odvoz odpadu na ďalšie zhodnotenie bude prebiehať 2 x týždenne. Pri každom zbere bude odpad vo vreci odvezený, do nádoby bude vložené nové vrece a nádoba bude pripravená na ďalšie použitie.

➡️ Viem, že v tejto súvislosti máte viacero otázok, dávam Vám preto do pozornosti tento odkaz, kde nájdete viac info – https://www.kosit.sk/obyvatelia/zber-kuchynskeho-bio-odpadu/

📌 HĽADÁME ŠPECIALISTU V OBLASTI DOPRAVY
Hľadáme posilu do nášho tímu na Oddelenie výstavby, ktorá by sa špecializovala na oblasť dopravy a parkovacej politiky. Ak s touto agendou máte odborné skúsenosti, máte prehľad v tejto téme a baví Vás práca s ľuďmi, neváhajte nám poslať svoj životopis na adresu k1k@mckvp.sk do 20. januára 2023. Pozícia nie je vhodná pre začiatočníka bez skúseností.

➡️ Viac informácii nájdete na našom webe tu – https://www.mckvp.sk/miestny-urad/volne-pracovne-miesta/1001180/

📌 BOL SOM ZVOLENÝ DO PREDSTAVENSTVA VVS, a.s.
Koncom roka 2022 som bol nominovaný ako nominant mesta Košice do predstavenstva VVS, a.s. V zmysle stanov spoločnosti som prešiel tzv. „híringom“, aby ma potvrdili a zvolili do predstavenstva spoločnosti.

Čo to znamená? Členstvo v predstavenstve nie je práca na plný úväzok. Predstavenstvo zasadá v priemere raz za mesiac a prijíma dôležité rozhodnutia. Samotná spoločnosť je však riadená profesionálnym manažmentom na čele s generálnym riaditeľom. Spolu so mnou sú členmi predstavenstva viacerí primátori a poslanci z obcí a miest z východného Slovenska. Ako člen predstavenstva a nominant mesta Košice musím mať na zreteľ rozvoj spoločnosti a zastupovanie požiadaviek všetkých akcionárov, najmä mesta Košice. Nakoľko som štatutárom obce (Sídlisko KVP) nemám v zmysle zákona nárok na odmenu a funkciu vykonávam bezodplatne.

Budem veľmi rád, ak moje pôsobenie bude prínosom pre mesto Košice, jeho občanov a aj spoločnosti samotnej. Tak ako vždy, mojou ambíciou je tvoriť, pomáhať, zlepšovať, jednoducho posúvať vpred.

➡️ Viac informácii k téme nájdete tu: https://kosicednes.sk/komentar/zastupitelstvo-schvalilo-ladislava-lorinca-do-predstavenstva-vvs/

📌 MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO SCHVÁLILO ZVÝŠENIE POPLATKU ZA ODPAD NA TRETÍ KRÁT
Obyvatelia mesta budú od nového roka platiť o niečo vyše pätinu vyšší poplatok za odpad. Rozhodlo o tom 22 z 29 prítomných poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí na tretí pokus schválili upravený návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta Košice o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Poslanci odmietli nátlak vedenia mesta na čele s primátorom Poláčekom, ktorí sa 3x snažili pretlačiť pôvodný návrh na zvyšovanie pôvodných 36,86 eura/osoba/rok na navrhovaných 59,86 eura, teda nárast o 23 eur. Poslanci nakoniec schválili svoj vlastný pozmeňujúci návrh na aktuálnych 45 eur/osoba/rok a neprijali tak útoky a zastrašovanie primátorových poskokov. Teraz je priestor na to, aby sme sa pozreli detailne na odpadový biznis v Košiciach a aktivity mesta Košice v tejto veci.

➡️ Viac informácii k téme nájdete napríklad tu:
https://regiony.zoznam.sk/v-kosiciach-schvalili-zvysenie-poplatkov-za-komunalny-odpad/

📌 KONTROLOVALI SME VEREJNÉ OSVETLENIE NA SÍDLISKU
Začiatkom roka sme vyšli do terénu a skontrolovali verejné osvetlenie na našom sídlisku. To vlastní mesto Košice, avšak je dlhodobo zverené do správy DPMK, a.s. Výsledok? Trieda KVP je jeden z hlavných cestných ťahov v Košiciach. Vonkajší obchvat mesta na severozápade. Väčšina lámp v úseku od koniarne po ČS Slovnaft dlhodobo nefunkčná napriek mojim žiadostiam o opravu. Celkovo 19 nefunkčných lámp. Moskovská trieda 5 nefunkčných lámp. Vnútro sídliskové komunikácie ďalších 13 lámp nefunkčných. Najmä v týchto hmlistých zimných dňoch to je extrémne nebezpečné a od správcu verejného osvetlenia doslova hazard. Na stav som upozornil a urgoval začiatkom decembra Minulý týždeň opäť. Tentokrát som už dostal odpoveď od pracovníka MMK, že sa na Triedu KVP pozrú v pondelok, 09.01.2023.

📌 ČISTOTA & ÚDRŽBA
Naši aktivační pracovníci ako aj zamestnanci sociálneho podniku pracovali v uplynulých dňoch na tom, aby bolo naše sídlisko krajšie a čistejšie. Už zajtra večer si v našom pravidelnom fotoreporte budete môcť detailnejšie pozrieť výsledky ich práce. Sledujte www.facebook.com/MESTSKACASTKVP

Prajem Vám úspešný začiatok pracovného týždňa. 😉👍
#Spoločne #posúvame #sídlisko #KVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom