Kde bolo, tam bolo. Kde sa piesok lial a voda sypala. V kráľovskom meste Rašice vládol osvietený vládca Animátor. Animátor Slnko, vždy v lesklej zbroji. Občas od farby. V skutočnosti však vládnuť veľmi nevedel, a tak kým sa Animátor Slnko pozeral do zrkadla a pobehoval ohádzaný farbami po meste, vládol tu Ali Paša z ďalekého východu štýlom, za aký by sa ani Miki Vareha nemusel hanbiť. Jedného dňa sa Animátor Slnko a AliPaša rozhodli spraviť biznis a urobili parkovaciu spoločnosť. „Good Idea Slovakia“ povedali si.
Firma, ale nevedela o parkovaní skoro nič. Najlepšie sa ale podniká za štátne a na cudzom. Tak prišli a vybavili dotácie a zabrali mestské pozemky, mestské kancelárie a mestskú papučkovú gardu, ktorá im robila poskokov. Dobrovoľne. Všetci rezidenti si museli kúpiť nevýherné karty do parkovacej lotérie. Nevyhral však nikto, okrem radných a parkovacej firmy. Od tých čias sa traduje, že údajne začali Košičanov zbíjať svojou činnosťou. Košičania však veľmi rýchlo zistili, že táto firma najkrajšieho a najbohatšieho je len podvod a že parkovanie nemá byť biznis, ale služba občanom a v prospech mesta.
Košičania zistili, že parkovacia firma:
- transparentne nekomunikuje svoje tržby, aj keď zarába na obecnom
- nepostavila za 5 rokov žiadne nové parkovacie miesta
- nechráni rezidentov a rezidentské miesta v podstate nie sú rezidentské, lebo na nich može parkovať ktokoľvek
- nezlepšila situáciu s parkovaním v meste, práve naopak, zhoršila ju
- zabezpečila si svojich poslancov na hlasovanie parkovacími kartičkami a inými benefitmi
- platila predvolebnú kampaň komunálnym politikom
- nedokáže zabezpečiť zimnú údržbu
- vyberá peniaze prakticky za nič, všetky aktivity vie vykonávať samospráva aj sama
- nedokáže byť v účtovnom zisku, aj keď vyberá milióny na parkovnom a od štátu získala 3,8 milióna EUR
- opakovane porušuje zmluvu s mestom
… a tak sa Košičania začali búriť a začali podporovať aktivistov.
Animátor Slnko sa začal báť a snaží sa utiecť preč od zodpovednosti a kriku. Ten, čo „I Love Košice“, nechá svoje mesto a utečie na kraj (KSK), lebo až tak veľmi „I Love Košice“ 🙂 AliPaša ale musí zarobiť na dôchodok pri jazierku v parku a tak zalovil v pamäti a prišiel na skvelé riešenie.
„Kapitalizácia zisku, socializácia strát. S firmou na večné veky, pionieri!“ vyhŕkol nadšene. A v štýle iniciatívny blbec horšie ako triedny nepriateľ, vznikol nápad spoločného podniku. Zisky boli 5 rokov a padli vhod. Teraz, keď už treba investovať to dajme aspoň spolovice mestu, nech zaplatia naše investície.
„Zadarmo“ (veď, ako inak socialisti vedia nalákať ľudí) zrazu môže mesto získať 50% super biznisu. 50% podniku, ktorý 5 rokov nerobil nič pre verejný záujem a zrazu zistil, že keď treba plniť podmienky zmluvy a reálne vyriešiť problém parkovania, tak jednoducho nevie. Treba teda hľadať iné cesty…. a tak mesto síce získa 50% a pár teplých miestečiek pre lojálnych poskokov, ale zároveň:
- parkovacia firma predĺži svoje zotrvanie v meste (veď nič nie je zadarmo)
- spoločne, ako partner mesta potiahnu aj na iné sídliská v meste a rozšíria svoje pôsobenie (mestský spoločný podnik predsa musí riešiť parkovanie v iných mestských častiach)
- bude podpísaná spoločenská zmluva, ktorá ako jediného spoločníka mesta nevýhodne zabetónuje parkovaciu firmu. Primátor, ktorý bude chcieť túto zmluvu zrušiť, bude mať vážny problém
- Mesto zaplatí aj výdavky na budovanie miest, tých 1500 + miest, ktoré nám 5 rokov parkovacia firma sľubuje
Slovami kapitána: „Žiadne mesto, nedokáže dať toľko zlého mestu, ako dokáže dať len mesto mestu“ 🙂
„No nekúp to?!?!“ Ako sa hovorí… a tak si tu žijeme v našom Absurdistane a sľubované nám sú jednorožce, istoty, boj proti extrémizmu v podaní vlády, vyriešenie problému parkovania v meste, demokratické redukcie mestských častí, transparentné a výhodné spoločné podniky, fixné ceny za odpad po odpredaji akcií Kositu a iné sci-fi veci.
Ak neveríš na jednorožce a získavanie 50% podielov vo firmách „zadarmo“, čitaj tu: https://dennikn.sk/blog/zabetonujme-firmu-eei-v-kosiciach-vsetko-co-by-ste-mali-vediet-o-zmiesanom-podniku-vo-vlastnictve-mesta-a-sukromnej-firmy/