Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2022

Celý týždeň sa niesol v znamení rokovaní, komisií a nakoniec dvojdňovým rokovaním Mestského zastupiteľstva mesta Košice, ktoré rokovalo pravdepodobne posledný krát v tomto volebnom období. Štyri roky zbehli veľmi rýchlo, ale som vďačný za to, že ste mi dali tú príležitosť zastupovať Vás aj na úrovni mesta. Veľa som sa naučil a dnes som lepšou verziou samého seba.

Som presvedčený, že sa nám s kolegami za KVP podarilo veľa dobrého pre naše sídlisko. Po rokoch sme rozhýbali najmä opravy ciest. To nebolo vôbec bežné. Navyše bol som jedným z najaktívnejších poslancov, vždy som chodil na stretnutia, študoval materiály, vyjadroval sa vecne a priamo. Ak bolo potrebné, neváhal som byť tvrdý, aby sa veci pohli dopredu.

Voľby nás čakajú 29.10.2022, ale to už viete podľa všetkých tých billboardov pri cestách. Ja som sa tieto voľby rozhodol, že keďže sme z KVP dali všetky billboardy preč, tak pôjdem príkladom a nebudem billboardy objednávať vôbec. Pripravujem pre Vás opäť moje starostovské noviny, ktoré vydávam každý rok. Tam nájdete všetko podstatné, aj moje odporúčania smerom k voľbám. Dám Vám vedieť, keď budú pripravené do Vašich schránok. Dovtedy sledujte, lajkujte, zdieľajte. Ďakujem, priatelia!

🆕KOŠICKÁ STRANA: Pokračujeme v zbere podpisov aj naďalej, kým nedosiahneme potrebných 10.000+ podpisov. Chcem Vás požiadať, aby ste nám pomohli! Potrebujeme aj od Vás 10 podpisov, nech to dotiahneme do úspešného konca. Dajte podpísať rodine, kamarátom, v práci a napíšte mi alebo doneste domov do schránky. Podpisové listiny si môžete stiahnuť tu: https://kosickastrana.sk/wp-content/uploads/2022/06/podpisovy-harok-kosicka-strana.pdf
😉👍

Dávam do pozornosti 3 rýchle témy pre Vás:
🎯AD1: Rekonštrukcia Triedy KVP napreduje podľa plánu. Nový asfaltový koberec je až po zastávku Starozagorská. Začínajú sa značiť priechody pre chodcov. Stále jazdite pomaly a opatrne.✌️
🎯AD2: V pondelok zasadne Miestna rada MČ KVP a prerokujeme spoločne materiály na najbližšie Miestne zastupiteľstvo, ktoré je naplánované na štvrtok, 22.09.2022.
🎯AD3: Na post starostu sídlisko KVP kandidujeme dvaja – https://www.teraz.sk/regiony/o-post-starostu-kosickej-mc-sidlisko/659147-clanok.html

Čo sa udialo v poslednom týždni?
📌 PRÁCE NA JANIGOVEJ ULICI SA HÝBU DOPREDU
Na výstavbe nových parkovacích miest na Janigovej ulici sa intenzívne pracuje. Moji kolegovia kontrolujú priebeh stavby niekedy aj viackrát za deň. Inžinierske siete nám dávajú naozaj zabrať, no pokračujeme ďalej v dosiahnutí žiadaného výsledku. Stále však platí, aby ste rešpektovali pokyny zhotoviteľa a najmä z ochrany svojej bezpečnosti nevstupovali na stavenisko. Je to naozaj nebezpečné a zakázané, vystavujete sa tak veľkému riziku na vlastnú zodpovednosť. Vydržme to priatelia, o to rýchlejšie to pôjde. Ďakujem za pochopenie.

📌 ZAPOJTE SA DO PARTICIPATÍVNEHO ROZPOČTU
KVP-čkári, ak Vám chodí po rozume nápad, ako zlepšiť život vo Vašom okolí, neváhajte sa zapojiť do nášho participatívneho rozpočtu. Práve teraz je ten ideálny čas, preto využite túto možnosť prostredníctvom stránky www.sidliskokvp.hlasobcanov.sk a zapojte sa. Projekty je možné do 14.októbra podávať v dvoch kategóriách. Občianske projekty do 2 000 eur a zadania pre MČ do 5 000 eur. Úprimne sa teším na Vaše nápady. V prípade, ak potrebujete poradiť neváhajte napísať na adresu ivana.palaiova@mckvp.sk.

📌 OSLAVY JUBILANTOV
Oslavy životných jubileí sú dôležitým životným medzníkom, a preto majú v našej mestskej časti svoje stále miesto. Osobne zagratulovať tým, ktorí sú symbolom múdrosti a skúseností nám robí naozaj radosť. Vážime si preto všetkých jubilantov, ktorí si našli čas a prišli na naše stretnutie, ktoré sme v dennom centre pripravili. Mňa tentokrát zastúpil môj zástupca Roman Matoušek a naša predsedníčka Sociálnej komisie Iveta Adamčíková. Verím, že to bolo príjemným spestrením Vášho dňa a užili ste si to rovnako, ako moji kolegovia. Všetkým Vám želám najmä veľa zdravia a energie do ďalších dní.

📌 HĽADÁME NOVÚ POSILU NÁŠHO TÍMU
Hľadáme novú kolegyňu/kolegu na oddelenie správy a majetku. Dajte nám o sebe vedieť, ak spĺňate kritéria na prijatie a pošlite nám svoj životopis na – k1k@mckvp.sk. Predpokladaný termín nástupu je od 1.októbra. Všetky potrebné informácie nájdete na našej webstránke tu – https://www.mckvp.sk/miestny-urad/volne-pracovne-miesta/1001086/

📌 BOJUJEME ZA NOVÝ K-PARK
V súťaži o nový K-park sa doposiaľ stabilne držíme na 2.mieste, za čo sa Vám chcem všetkým poďakovať. Je to našou spoločnou zásluhou a najmä tým, že Sídlisku KVP posielame hlasy každý jeden deň. Túto vetu odo mňa budete zrejme počuť až do konca súťaže, no chcem Vás poprosiť, aby ste to vydržali spolu s nami a hlasovali aj naďalej. Nech si to udržíme do konca a vyhráme to pre naše deti a mládež. Hlasovanie Vám zaberie pár minút na stránke www.kauflandpark.sk

📌 V HLASOVANÍ ZA ČISTINKU PODPORUJEME TERASU
V Lidl hlasovaní o nové ihrisko “Čistinka” sa nám od začiatku súťaže zasa až tak nedarilo a v uplynulých dňoch všetko nasvedčovalo tomu, že jediné reálne šance má v rámci Košíc mestská časť Západ. Rozhodli sme sa ich preto podporiť, aby sme im pomohli ihrisko vyhrať. Ak teda zbierate kódy, prosím Vás, venujte ich priamo Terase, alebo ich prineste ku nám na miestny úrad a my ich už doručíme ďalej. Je potrebné spojiť sily a pomôcť Košiciam.

📌 MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO ZNOVA TRVALO 2 DNI
Vyjadril som sa napríklad k téme zbabraného tendra na nákup električiek: „Všetci máme zodpovednosť voči verejným financiám. Stal sa problém a neviem, či si dokonale uvedomujeme, ako to vníma verejnosť. Lebo ona to vníma tak, že keď je všetko dobré, tak všetci politici sa fotia, natáčajú videjká, ale keď sa stane ‚prúser‘, tak zrazu to nie je nikoho chyba a zrazu nie je vyvodená žiadna zodpovednosť,“ konštatoval starosta Sídliska KVP Ladislav Lörinc.

Ako pokračoval, samospráva tým vysiela veľmi zlý signál do budúcnosti, že s mestskými financiami si „každý môže šafáriť, môže zlyhať, urobiť chybu, ale nič sa v podstate neudeje a nie je vyvodená žiadna zodpovednosť.“

Zdôraznil, že verejnosti dlhujú odpoveď a mala by sa vyvodiť konkrétna zodpovednosť, aby sa toto už v mestských podnikoch nestávalo.

Načrtol, že v ideálnom svete by sa hlavný gazda postavil pred kamery a priznal, že sa stala chyba. V ideálnom meste by predstavitelia takéhoto podniku i manažéri zobrali na seba diel zodpovednosti a vyvodili ju voči sebe.

Narážal na všetkých troch členov predstavenstva – predsedu a riaditeľa magistrátu Marcela Čopa aj generálneho riaditeľa Vladimíra Padyšáka i Jozefa Oberuča (ten bol členom hodnotiacej komisie pri tendri bez hlasovacieho práva).

„A v ideálnom svete by tí odborní zamestnanci podniku, ktorí sa podieľali na takomto spackanom tendri, dostali minimálne finančný postih na odmenách, ak sa stala chyba,“ podotkol Lörinc.

Samosprávni politici majú podľa neho morálnu zodpovednosť za to, aby to nešlo do zatratenia a ďalší polrok sa tu neustále neopakovalo, že nič sa nestalo alebo že nie je ešte ukončené policajné vyšetrovanie.

Viac sa dočítate tu: https://kosice.korzar.sme.sk/c/23005719/poslanci-vyslovili-nespokojnost-s-elektrickovym-tendrom-clenov-komisie-sa-nic-nepytali.html

K téme výberu daní a príjmov mesta som zabojoval pre viac peňazí pre všetky Mestské časti mesta Košice, aby dokázali prekonať toto ťažké obdobie. Citujem z článku: „Mesto by podľa neho malo mať na základe odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšené príjmy z výnosu dane z príjmov fyzických osôb o 5,4 milióna eur, čo je 4,58 percenta. Každá MČ by si mala prilepšiť o 3,85 percenta. Ako Lörinc uviedol, dokopy by si tak mali prerozdeliť zhruba pol milióna eur. Iba MČ mesta Košice na Slovensku nemajú výber daní, a tak sme úplne odkázaní na to, čo bolo schválené na začiatku roka. Situácia sa zmenila a potrebujeme to prehodnotiť,“ spresnil. Za hlasovalo 29 poslancov, proti nebol nikto a zdržali sa dvaja.

Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/23004927/mestske-casti-kosic-maju-dostat-o-pol-miliona-viac-polacekovi-sa-to-nepaci.html

📌 ČISTOTA & ÚDRŽBA
Čomu sa naši zamestnanci venovali uplynulý týždeň sa dozviete už zajtra v našom pravidelnom fotoreporte na oficiálnom FB mestskej časti. Podporte nás zdieľaním tohto statusu. Ďakujem.

Prajem Vám úspešný začiatok pracovného týždňa. 😉👍
#Spoločne #posúvame #sídlisko #KVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom