Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 44/2022

Najkrajšie obdobie roka je tu. Jeseň hraje všetkými farbami a ja ako starosta viem, že nás čaká dokončenie všetkých stavebných prác a hrabanie lístia. To je obdobie, kedy našim občanom pravidelne vysvetľujem prečo hrabeme lístie, ako ho hrabeme, prečo sme nezobrali kôpku ihneď a prečo hrabeme na tri kôpky a nie štyri. To je už taký náš folklór. Chcem Vás však všetkých upozorniť, že lístie nie je odpad.

Páčil sa mi status od Lifereset: „Lístie nie je odpad. Je to perina pre pôdu a stromy. Je to dôležitý organický materiál,ktorý pôdu obohacuje. Je to skrýša a domov pre živé tvory. Je to bodka za jeseňou, ktorá nám ukazuje, že všetko, aj my, je pominuteľné. Upratujme radšej skutočný odpad, ktorý sa tak rýchlo nepominie. Nesnažme sa o poriadok a dokonalosť vonku, ale radšej v sebe.“😉

Každopádne pracujeme pre Vás každý jeden deň a robíme to s radosťou. Najviac nás energiou dobíja, ak vidíme ako Vám naše projekty robia radosť a zlepšujú život na našom krásnom sídlisku. 🤩

Dávam do pozornosti 3 rýchle témy pre Vás:
🎯AD1: Nové ihriská v Drocárovom parku už sú otvorené pre všetky detičky a ako som mohol vidieť cez víkend, praskajú vo švíkoch.😉
🎯AD2: Vo štvrtok nás v našom Dennom centre čaká tanečné popoludnie pre našich seniorov.✌️
🎯AD3: V piatok môžete ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Košice sledovať aj online z pohodlia domova.

Čo sa udialo v poslednom týždni?
📌 ZÍSKALI SME DOTÁCIU NA ZELENÚ STRECHU ÚRADU
Jedna z najlepších správ za uplynulé obdobie bola jednoznačne tá, že sme uspeli vo výzve na extenzívnu zelenú strechu miestneho úradu. Získali sme ďalších 100 000 eur pre naše sídlisko, ktoré poputujú na realizáciu tohto pilotného projektu. V Košiciach budeme zrejme prvý úrad, ktorý prichádza s týmto ekologickým riešením. Ako vždy hovorím, chceme ísť príkladom, aj keď cesta za výsledkom nikdy nie je jednoduchá. Nás to však neodradí, ani keď to stojí veľa energie a úsilia. Okrem toho sme podali projekt aj na zateplenie samotnej budovy úradu, držte nám preto palce.

📌 ČO SA DEJE V OBDOBÍ BEZPROSTREDNE PO VOĽBÁCH?
Pýtate sa ma: Kedy začnú svoj mandát vykonávať novozvolení poslanci? Poslanci začnú vykonávať svoj mandát až keď zložia slávnostný sľub a preberú si svoje menovacie dekréty.

🔵 Ustanovujúca schôdza Mestského zastupiteľstva mesta Košice sa bude konať v piatok, 11.11.2022
🔵 Ustanovujúca schôdza Miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP sa bude konať v utorok, 22.11.2022
🔵 Ustanovujúca schôdza Krajského zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja sa bude konať v piatok, 25.11.2022

Do tej doby prebiehajú stretnutia poslancov, štatutárov a diskusie medzi nimi. Pred poslancami stojí úloha vyformovať politické kluby, zoskupiť sa v nich a vykreovať komisie pri jednotlivých zastupiteľstvách, ktoré slúžia ako ich poradné orgány. Štatutári sa snažia získať väčšinu poslancov na svoju stranu, aby dokázali presadiť svoje návrhy a hlavne rozpočet na budúci rok, ktorý sa zvykne schvaľovať v zimných mesiacoch /december až február/.

📌 KONTROLA VEREJNÉHO OSVETLENIA – 19 LÁMP NEFUNKČNÝCH (!)
V sobotu v noci som bol skontrolovať naše verejné osvetlenie na sídlisku. Starostom ste 24/7 a aj to patrí do mojej činnosti. Aj keď to možno tak neprezentujem, v teréne som pravidelne niekoľkokrát do týždňa. Pri mojej kontrole som napočítal 19 lámp verejného osvetlenia, ktoré boli nefunkčné.

Hlásiť to budem správcovi verejného osvetlenia DPMK, a.s. Stav verejného osvetlenia v meste Košice je tragický. DPMK, a.s. aj mesto Košice to jednoducho nezvládajú ako svoju originálnu kompetenciu. Funkčné verejné osvetlenie je základom bezpečnosti nielen chodcov, ale aj účastníkov cestnej premávky. Nechápem preto, prečo k tomu kompetentní pristupujú tak laxne. Trestuhodné.

Ak niekde vidíte nefungujúce verejné osvetlenie, viete to nahlásiť aj vy. Kontakty nájdete tu: https://www.dpmk.sk/nahlasenie-poruchy-na-verejnom-osvetleni

📌 PARKOVANIE AUTOBUSU NA KLIMKOVIČOVEJ PRAVIDELNE OHROZUJE BEZPEČNOSŤ
Cez víkend ste mi opäť hlásili kolízne situácie na Klimkovičovej ulici, ktoré boli spôsobené odstaveným autobusom priamo na ceste. Takto to nemôže samozrejme byť. Chcem Vás poprosiť – vždy, keď uvidíte na ceste priamo v jazdnom pruhu odstavený autobus, volajte políciu a trvajte na výjazde hliadky. Pravidlá cestnej premávky platia pre všetkých, aj pre futbalistov.

Ako MČ KVP už 4 roky upozorňujeme mesto Košice na situáciu spôsobenú vybudovaním futbalového ihriska na Janigovej. Mesto Košice to bohužiaľ nerieši. Výsledky nevidno, len stále plno výhovoriek, že pracujeme na tom. Štyri roky!🤦‍♂️ Ak sa tam stane nešťastie, ide to jednoznačne na vrub vedenia mesta Košice, ktoré 4 roky nedokáže splniť svoj vlastný záväzok o vybudovaní parkoviska na Klimkovičovej ulici aj s odstavnou nikou pre autobusy. Takto si prácu mesta nepredstavujem. Ak by sa takto pracovalo v súkromnej firme, už by manažéri mali vyvodenú zodpovednosť.

V pondelok budem opätovne kontaktovať mesto Košice a policajný zbor. To, čo viem zo svojej pozície vykonať, to urobím.

📌 PARTICIPATÍVNY ROZPOČET – HLASOVANIE SA BLÍŽI
Už v priebehu nadchádzajúceho týždňa začneme s predstavovaním projektov, ktoré v tomto ročníku participatívneho rozpočtu postúpia do verejného hlasovania. Je sa na čo tešiť a ja verím, že budete hlasovať za svojich favoritov. Aj keď sa to možno zdá ako maličkosť, dokážeme vďaka tomuto nástroju vyriešiť veľké veci aj tie, ktoré Vás dlhodobo trápia. Napríklad sme spevnili svah pri kostole a v jeho okolí vysadili okrasné kríky. Vyhneme sa tak do budúcna zosúvaniu pôdy a potešíme aj nejedno prechádzajúce oko. Byť aktívnym sa na Sídlisku KVP jednoducho oplatí.

📌 LÚČILI SME SA S NAŠOU KOLEGYŇOU
Na zaslúžený dôchodok nám odišla naša kolegyňa pani Kopuničová, ktorá mala roky na starosti zeleň na Sídlisku KVP. Svojej agende sa venovala naozaj zodpovedne, profesionálne a najmä – s láskou. Tí, ktorí ste ju poznali alebo mali možnosť s ňou spolupracovať mi určite dáte za pravdu. Som vďačný za to, že som mohol mať vo svojom tíme tak kvalitného človeka, ktorý bol prínosom pre naše sídlisko. Želám jej veľa pohodových dní a oddychu, nech sa jej darí. My budeme pokračovať v rozbehnutom tempe aj ďalej.

📌 NOVÉ ZLOŽENIE MIESTNEHO ZASTUPITEĽSTVA
V našom miestnom zastupiteľstve sa objavia v tomto volebnom období aj nové tváre. Ak ste ešte nepostrehli, podrobné výsledky o tom, kto Vás bude na Sídlisku KVP zastupovať v poslaneckých laviciach si môžete pozrieť tu – http://www.mckvp.sk/obcan/volby2022/so/1001128/

Ustanovujúce a zároveň prvé slávnostné zastupiteľstvo by sme radi zvolali v mesiaci november, aby sme čím skôr nabehli na štandardný režim a mohli kreovať aj jednotlivé komisie. Tak, ako v uplynulom období aj teraz plánujeme pokračovať v ONLINE rokovaniach, takže nás budete môcť sledovať aj z pohodlia domova.

📌 ČISTOTA & ÚDRŽBA
Naši aktivační pracovníci ako aj zamestnanci sociálneho podniku pracovali v uplynulých dňoch na tom, aby bolo naše sídlisko krajšie a čistejšie. Už zajtra večer si v našom pravidelnom fotoreporete budete môcť detailnejšie pozrieť výsledky ich práce.

Prajem Vám úspešný začiatok pracovného týždňa. 😉👍
#Spoločne #posúvame #sídlisko #KVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 12/2023

Tento rok sme zostavili krízový rozpočet. Nikto nevie úplne presne odhadnúť ako sa budú hýbať ceny energií, aké bude legislatívne besnenie pred voľbami v NR

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 9/2023

Človeče pomôž si sám, aj pán Boh ti pomôže. Hore musí každý sám, dole ti už všetci pomôžu. Poznáte tieto nestarnúce výroky? V komunálnej politike

Zaujal ťa článok a máš otázku?