Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 19/2023

Milé mamy, mamičky – prajem Vám všetko dobré k Vášmu dnešnému sviatku. Dovoľte mi, aby som Vám aj ja vzdal hold, za všetko, čo pre nás robíte. Prepáčte za všetky slzy a starosti, ktoré Vám spôsobujeme. Prajem Vám, aby hlavne nezostalo len pri slovách a FB statusoch, nech sa Vám každý jeden bežný deň dostane lásky, pozornosti, porozumenia, rovnakej pláce a podpory od Vašich mužov a synov. 😉✌️

Cez týždeň som sa dozvedel šokujúce informácie od našich občanov, že „na dolnom KVP sa robí toľko vecí a horné KVP skoro nič.“ Minulý rok som mal spätnú väzbu, že na dolnom konci sa nič nerobí a všetko len na hornom. Som teraz zmätený, že ako. Tak dávam do pozornosti pár aktuálnych informácií o tom, ako sa „skoro nič nerobí na hornom konci nášho mestského valala.“😅

🎥 Intervencia vo verejnom priestore od združenia SPOLKA na Čordákovej ulici: https://www.telke.sk/2023/05/09/zo-stareho-betonoveho-zlabu-vytvorili-nove-lavicky-ci-lezadlo/

🎥 Projekt SKATEPARK KVP pod mostom Moskovská napreduje a v lete začíname stavať:
https://www.markiza.sk/relacie/televizne-noviny/bonus/62188-skatepark-v-kosiciach

🆘Prístrešky MHD, ktoré momentálne na KVP chýbajú. V utorok idem do Bratislavy a pôjdem rokovať aj priamo s našim novým zmluvným partnerom. Nateraz nemáme informáciu o konkrétnom termíne realizácie. Urgujeme a žiadame každý jeden deň. Je to pre nás priorita č.1.

Dávam do pozornosti 3 rýchle témy pre Vás:
🎯AD1: V utorok ma môžete vidieť vystupovať v Bratislave. Zúčastním sa konferencie SK8 s názvom Rozvoj regiónov v čase kríz.
🎯AD2: V stredu sa v Košiciach uskutoční konferencia Zmena klímy a ako ďalej, kde si na svoje prídu všetci, ktorých zaujímajú klimatické témy.
🎯AD3: Vo štvrtok poobede máme v našom klube dôchodcov podujatie ku Dňu matiek.😎

Čo sa udialo v poslednom týždni?
📌 ZAČALA SA VÝSTAVBA CYKLOCHODNÍKA
Po dlhých rokoch systematickej práce pribudne na Sídlisku KVP nový cyklochodník. Na jeho príprave sme pracovali od roku 2020 spolu s architektkou Janou Lámiovou. Následne sme ho kompletne pripravený odovzdali mestu Košice, ktoré získalo finančné prostriedky na realizáciu druhej etapy. Tá sa začala v úseku od mostu Moskovská smerom ku zastávke Kremnická. Aj tento úsek bude napojený na budúcu základnú cyklistickú kostru sídliska, a to zo severu na Juh cyklochodníkom Trieda KVP a z východu na západ a centrum mesta cez úseky Jána Pavla II. – Popradská a Moskovská – Štúrova. Projekty sú tvorené s ohľadom na zvýšenú bezpečnosť cyklistov ako i chodcov a prinášajú moderné riešenia.

Samozrejme, neboli by sme na Slovensku, keby sme na to neschytali „hate“ a kritiku rozhorčených cyklistov. Áno, táto trasa nie je tá najpotrebnejšia a áno, bude teraz vytrhnutá z kontextu a nenadväzuje na inú trasu, ale ako opakujem – máme nakreslené a pripravené aj ďalšie úseky, ktoré mesto Košice bude podávať na financie z OP Slovensko. Je len otázkou času, kedy sa začnú realizovať aj ostatné úseky a dôjde k plynulému prepojeniu všetkých cyklotrás na KVP. Vtedy možno otvoria oči aj neveriaci a pochopia, že to má všetko svoj zmysel a logiku.

📌 ROZBIEHAME OSLAVY 40.VÝROČIA NÁŠHO SÍDLISKA
Odštartovali sme oslavy 40.výročia od vzniku mestskej časti. Významný historický míľnik si pýtal niečo, čo tu zostane na ďalšie roky. Pred miestnym úradom sme preto vysadili hrab obyčajný, ktorého listy tvoria erb mestskej časti. Zároveň, sme spolu s bývalým starostom Danielom Rusnákom zakopali do zeme časovú kapsulu. Budúce generácie tam nájdu viacero historických ale aj súčasných dokumentov ako aj artefakty od Občianskych združení pôsobiacich na našom sídlisku. Oslavy sa len začínajú, do konca roka nás čaká ešte 40 rôznych podujatí, športové aktivity, súťaže či zaujímavé videoreportáže.

Do pozornosti dávam videoreportáž z úvodnej akcie – https://youtu.be/jZSNZzUwyLY

📌 OLYMPIÁDA MESTSKÝCH ČASTÍ SA PRESUNULA KU NÁM
V týchto dňoch prebieha druhý ročník olympiády košických mestských častí. Na našom ihrisku v Drocárovom parku sa odohral petangový turnaj. Svoje sily si proti sebe zmerali seniori z 8.mich mestských častí, vrátane tej našej. Aj keď víťazstvo nezostalo na domácej pôde, klobúk dole pred našim tímom, ktorí je vždy dôkazom toho, že žiť aktívne a s úsmevom sa neráta vekom. Držím KVP-čku palce aj v ďalších disciplínach, ktoré nás ešte čakajú. Užite si to.

📌 KOSENIE SÍDLISKA POKRAČUJE
Vzhľadom na priaznivé počasie v uplynulých dňoch napreduje kosenie sídliska podľa plánu. Po troch týždňoch máme kompletne vykosený okrsok č.I, IV, Triedu KVP, Moskovskú triedu a polovicu III.okrsku. Práce budú pokračovať opäť v pondelok, kosci sa postupne presunú aj na okrsok č.II. Predpokladáme, že do dvoch týždňov bude vykosené celé sídlisko. Prosím Vás o trpezlivosť, hneď po ukončení prvej kosby sa plynule začne kosiť znova, je to neustály proces. O postupe prác Vás budeme priebežne informovať, sledujte oficiálne komunikačné kanály Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP.

Vzhľadom na počasie chcem však upozorniť na jednu vec – keď prší, tráva sa nekosí a rastie rýchlejšie. To môže dočasne spôsobiť optický problém s vysokou trávou. Prosím, buďme chápaví a tolerantní. Tráva rastie a my ju kosíme, tak to vždy bude permanentne dookola.

📌 CHYSTÁME OBNOVU ĎALŠIEHO BASKETBALOVÉHO IHRISKA
S obnovou basketbalového ihriska na Starozagorskej ulici sme chceli začať už tento týždeň. Kvôli predpovedi počasia sme sa to však rozhodli preložiť. Ihrisko budú opäť maľovať writeri z WallDesign v spolupráci s Máriom Bihárym a majú našu plnú podporu a súčinnosť. Ak bude vonku pekne, zajtra sa púšťajú do práce. Tešiť sa môžete na ďalšie unikátne ihrisko na našom sídlisku, ktoré verím, že zvýši atraktivitu trávenia voľného času mladých vonku. Priebežne s Vami budeme zdieľať posun v realizácii prác.

📌 KONFERENCIA PLACE
Vo štvrtok sa v Kulturparku konala kvalitná medzinárodná konferencia o well-beingu, mestskom rozvoji a verejných službách. Kvalitní spíkri a dobré témy, to je základ úspechu. Kiežby sme mali takýchto eventov v Košiciach viac. Považujem to za extrémne dôležité pre budúci rozvoj mesta. Získal som opäť množstvo motivácie a poznatkov, ale takisto som si aj potvrdil, že veľa našich projektov robíme správne. Veď nakoniec, inšpirovali sme sa u tých najlepších.

📌 ČISTOTA & ÚDRŽBA
Naši zamestnanci aj tento týždeň boli v teréne a venovali najmä kosbe sídliska. Pravidelný report výsledkov ich práce nájdete na oficiálnej FB stránke Mestskej časti už zajtra. Ak niekde uvidíte nedostatky, neváhajte nám napísať a upozorniť.

Prajem Vám úspešný začiatok pracovného týždňa. 😉👍
#Spoločne #posúvame #sídlisko #KVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom