Ladislav Lörinc

TÉMA: OREZY STROMOV NA SÍDLISKU

Dovoľte mi, vysvetliť Vám postup Miestneho úradu KVP ohľadom orezov stromov a kríkov, ktoré ste určite postrehli v posledných týždňoch. Skúsim Vám dať informácie, ktoré možno nemáte.
 
Viacerí sa na nás obraciate s tým, že chcete stromy pri Vašom bydlisku orezať. My tieto podnety v priebehu roka zbierame a realizujeme práve teraz mimo vegetačného obdobia. Mimovegetačné obdobie je od novembra do marca. Je to jediné obdobie, kedy je možné robiť radikálnejšie rezy a starostlivosť o zeleň, resp. úplný výrub drevín na základe ich stavu alebo rozhodnutia vo výrubovom konaní. V priebehu roka robíme len udržiavace rezy, ako napríklad strihanie živých plotov.
 
Orezy realizujú vybraní zamestnanci nášho sociálneho podniku, ktorí boli odborne zaškolení na túto činnosť externou inštitúciou. Absolvovali odborné školenie.
 
Zároveň náš poverený zamestnanec úradu všetky takéto činnosti konzultuje s externým poradcom MČ KVP pánom Gregorekom z Botanickej záhrady, ktorý je odborníkom na slovo vzatým.
 
Priamo na strome, za pomoci plošiny zamestnanec vykoná rez a po reze zhodnotí stav stromu. Ak zistíme spráchniveté drevo (ako na obrázku nižšie) alebo poškodenie stromu, pokračuje v rezoch ďalej až do živého. Tam následne prestávame. Je to potrebné z hľadiska bezpečnosti, aby spráchnivetý konár neohrozoval Vašu bezpečnosť. MČ KVP ako správca zelene nesie zodpovednosť za správu a údržbu zelene. To si treba uvedomiť. Robíme tak, ako najlepšie vieme v dobrej vôli a s ohľadom na zachovanie zelene na ktorej nám záleží.
 
REALITA NA SÍDLISKU?
Čo sa deje v teréne je už mimo normálu a neprípustné. Naši zamestnanci sú vystavovaní denno denne osočovaniu a vulgarizmom “expertov”, ktorí prichádzajú na miesto a z jedného pohľadu na strom komentujú, ako by sme to mali robiť.
 
Jeden sused vynadá zamestnancom, že to hlásil v lete a robíme to až teraz. Druhý vynadá, že on ten strom sadil pred 35 rokmi. Tretí vynadá, že režeme zle a prečo ten konár áno a iný nie. Štvrtý, že sme orezali veľmi málo a treba viac. Piaty, že sme orezali veľmi veľa a prečo nie menej.
 
Pre všetkých platí nasledovné:
📌 To, že ste strom sadili pred 35 rokmi neznamená, že je to Váš strom. Vy ho nestriháte a nenesiete zodpovednosť. Správu a údržbu zelene robí MČ KVP, tá to platí a nesie zodpovednosť. Neberte to v zlom, ale tak to jednoducho je.
📌 Vieme, čo robíme a robia to zaškolení ľudia po konzultáciách s odborníkmi na základe reálneho stavu veci.
📌 Koľko ľudí, toľko názorov a nikdy nevyhovieme všetkým. Ak chcete zeleň a stromy podľa seba, urobte to na svojej záhradke. Tam Vám do toho takisto nikto nebude rozprávať pri každom jednom reze. Opäť nie v zlom, ale popis reality.
📌 Prečo toľko agresivity a vulgarizmov? Je to Vaša vizitka, ale nie je dôvod obťažovať a atakovať ľudí, ktorí sa starajú. Za pár rokov tu už možno nebude nikto, kto by sa chcel starať práve kvôli takým “expertom”.
📌 Aj my sme len ľudia, môžeme urobiť chybu. Stane sa to každému, aj Vám. Konáre ale dorastú a uvidíte, že na jar opäť stromy vyženú nové a zdravé vetvy.
 
ZÁVEROM
V predchádzajúcom volebnom období sa takéto ozdravné rezy na sídlisku veľmi nekonali a teraz doháňame staré resty. To je fakt. Vidím to podľa faktúr a súpisov prác. Naposledy bola taká starostlivosť ešte za pána Škovieru, aj to v menšom rozsahu. Vtedy to bolo ale ešte ako tak v poriadku.
 
Máme zodpovednosť a robíme to s ohľadom na zeleň. Je našim cieľom, aby sme mali zelené sídlisko, so zdravou, udržiavanou zeleňou.
 
Prezradím Vám tajomstvo! Nikdy to nebude podľa Vašich predstáv. Bohužiaľ, musíme sa s tým zmieriť. Prečo? Lebo to robí niekto iný, nie práve vy. Ak by ste to robili vy osobne, je to podľa Vašich predstáv a bez chyby, nakoľko to robí niekto iný, vždy nájdeme chybu, ak ju nájsť budeme chcieť. Smutná pravda alebo tvrdá realita? Neviem.
 
Ak nie ste priamo na plošine a nie ste odborník na zeleň (arborista, botanik, zaškolený/á atď.) neviete racionálne posúdiť stav stromu z okna, či z chodníka. Prepáčte, ale taká je realita.
 
Ak sme Váš orez ešte nevykonali, skúste byť trpezlivý/á. Robíme to, čo nám čas, kapacity a financovanie dovolí. Ak by sme chceli tip top zeleň na sídlisku potrebujeme 3x väčší rozpočet, ktorý nemáme a tak skoro mať ani nebudeme. Aj pripomenúť sa dá slušne, bez výčitiek a obviňovania.
 
Nie je dôvod byť agresívny/a, nadávať a komentovať prácu niekoho iného. Skúsme byť empatickí ľudia a skúsme v týchto ťažkých časoch byť na seba milší. Neprenášajme svoje osobné problémy a stavy na prvého, koho vidíme na niečom pracovať.
 
Ďakujem za pochopenie a čítanie s porozumením. Skúsme diskutovať o problémoch slušne a vecne. Prajem pekný deň.

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom