Ladislav Lörinc

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2020

Dnes začnem otázkou. 40 – je to málo či veľa? Ak máte 40 rokov poviete si, že ste v zrelom veku a život ešte máte pred sebou. Aj keď dostanete pokutu za rýchlosť a naparia vám 4O € poviete si, chvalabohu, že len toľko. Ak sa však v prvom ročníku participatívneho rozpočtu ocitne 40 projektov, poviem vám, neprestanete sa čudovať. Je to paráda.?

Predbehli sme veľké mestá a obce, ktoré o takom čísle môžu len snívať. Tešíme sa, že vás možnosť zapojiť sa do tohto projektu oslovila a že systematická práca a komunikácia s vami má zmysel a prináša takéto skvelé výsledky. ?

Dostali sme od vás spolu 13 občianskych projektov a 27 zadaní pre mestskú časť. Už zajtra ich posúdi hodnotiaca komisia a vy sa dozviete, o koľkých z nich budete môcť hlasovať. Budeme vás ako vždy priebežne informovať. KVP-čkári nesklamali ste, som na nás hrdý. ?

Čo sa podarilo uplynulý týždeň?

? PETANGOVÁ BRIGÁDA II.

Máme za sebou ďalšiu spoločnú brigádu, ktorej výsledkom je už takmer hotové petangové ihrisko v Drocárovom parku. Opäť zamakali aj naši seniori, zamestnanci úradu a dobrovoľníci, za čo im patrí môj obdiv. ??? Finálne kontúry by malo ihrisko nabrať v priebehu najbližších dní, potom nás čaká slávnostné otvorenie spoločne s Karpatskou nadáciou. Mám radosť z toho, že na našom sídlisku pribúdajú nové miesta na aktívny oddych a že nám v ich budovaní aj sami pomáhate.

? MIESTNE ZASTUPITEĽSTVO

Zhodnotenie bezpečnostnej situácie na sídlisku, návrh na zmenu rozpočtu i zásady informovanosti či stav nedoplatkov na nájomnom v našej mestskej časti. Aj toto boli napríklad témy posledného miestneho zastupiteľstva, ktoré prebiehalo opäť za sprísnených hygienických opatrení. Ako to už u nás býva zvykom, diskusia bola konštruktívna a k veci, za čo som rád. I keď sa s poslancami nezhodneme vo všetkom, dôležité je, že v zásadných veciach vieme nájsť zhodu v prospech našich obyvateľov. Ak ste nepostrehli, stálou súčasťou programu je už slovo pre verejnosť. Dúfam, že po skončení koronakrízy ho prídete osobne využiť. Videozáznam z rokovania zastupiteľstva si môžete pozrieť tu – https://www.facebook.com/MESTSKACASTKVP/videos/2661856690796953/?vh=e&extid=CMUrA8nOWgV57DPN&d=n

? STRETNUTIE S MIESTNYMI POSLANCAMI

Býva už prakticky zvykom, že sa pred MieZ s našimi poslancami stretávame na pracovnom stretnutí k materiálom. Všetky body si prejdeme a vydiskutujeme, vzájomne sa (možno) pohádame a potom opäť raz dohodneme. ? Aj to nám pomáha následne v tom, že naše zastupiteľstvá sú jasné, krátke, vecné a konštruktívne. Musím väčšinu mojich kolegov pochváliť, lebo na stretnutia pravidelne chodia a pýtajú sa, pripravujú sa, kritizujú, pripomienkujú, nosia podnety od občanov. Jednoducho nám to funguje, lebo chceme všetci pracovať v prospech sídliska.

? MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO

V piatok o 14:00 sa konalo XVIII. (mimoriadne) zasadnutie mestského zastupiteľstva v Košiciach s jediným vážnym bodom, ktorým sú personálne zmeny v orgánoch obchodnej spoločnosti DPMK, a.s. Materiál na rokovanie predložila skupina poslancov mestského zastupiteľstva, ktorá aj vyzbierala podpisy pod zvolanie zastupiteľstva v mimoriadnom termíne. Bohužiaľ k serióznemu rokovaniu sme sa nedostali, lebo procedurálnym návrhom bolo rokovanie hneď po otvorení diskusie odročené. Ako som sa vyjadril: „Je smutné, že na toto sa majú pozerať občania. Politici by mali vzbudzovať dôveru u občanov. Byť zárukou zodpovedných a spravodlivých riešení. Takéto obštrukcie, ktoré sprevádzali toto zasadnutie u občanov určite tieto pocity nevyvolávajú a čo je horšie, určite neprispejú k riešeniu akéhokoľvek problému.

? RADA STAROSTOV

Tento týždeň mala jediný dôležitý bod a to návratná pôžička od štátu pre mesto Košice a jednotlivé MČ na vykrytie výpadkov príjmov z DPFO spôsobených pandémiou COVID-19. Aby ste boli v obraze, pre Sídlisko KVP to bol výpadok viac ako 67.000 eur. Starostovia sa zatiaľ dohodli, že primátor bude s Ministerstvom financií rokovať o tom, že túto pôžičku zastreší mesto Košice. Ak sa mu to nepodarí vyjednať do 30.09.2020 jednotlivé MČ budú mať možnosť pýtať si pôžičku od štátu individuálne.

? KOSBA NA SÍDLISKU

Od začiatku mája sa nám podarilo pokosiť celé KVP-ečko už trikrát. V auguste sa pokosila aj reprezentačná zeleň na Triede KVP a Moskovskej ulici. V uplynulom týždni sa kosci venovali predovšetkým odkvitnutým lúkam, ktoré sme vyčlenili pre včely a iný hmyz. Vykosením obvodu I. sme začali už 4.etapu kosby, ktorá bude zajtra pokračovať v obvode č II. Ideme postupne aj v závislosti od počasia a držíme sa harmonogramu. Klobúk dole pred chlapmi zo sociálneho podniku, aj napriek kritickým komentárom na ich adresu zo začiatku sa s tým popasovali statočne. Postupne dokončíme celé sídlisko a uvidíme aké budú konečné čísla tohtoročnej kosby. Dáme vám vedieť. Určite však viem povedať, že mať vlastný sociálny podnik bol dobrým krokom. ✊

? FONTÁNA UŽ OPÄTOVNE ŽIJE!

Ak by ste chceli zobrať deti na prechádzku a potešiť ich pohľadom, ktorý už dlhé roky nebýval zvykom. Nateraz máme nastavený núdzový režim, že fontána funguje každý deň v čase od 10:00 do 12:00 (pre deti, škôlky, dôchodcov a mamičky) a poobede v čase od 15:00 do 18:00. (pre všetkých, čo sa z práce vracajú domov a idú von s deťmi). Veľké a malé trisky striedajú režim každých 10 minút. Posedieť si môžete aj na obnovených lavičkách, ktoré sme natreli a obnovili túto jar. Prevádzka a spustenie je doslova zázrak šikovných ručičiek dvoch pánov, ktorí sa podujali pomôcť nám. Nezištne! Technika a potrubia sú za hranicou životnosti a v katastrofálnom stave. Tak to prosím treba brať. Nič svetoborné, ale snažili sme sa kvôli Vám aspoň takto. Veľké problémy nám narobili aj zákonom chránené živočíchy a ochranári, ktorí síce doteraz reálne nepomohli, ale zabránili v prevádzke fontány počas leta, aj keď sme to plánovali a chystali. Problémov až až na tak banálnu záležitosť. Každopádne užite si krásnu nedeľu a dúfame, že aspoň niekomu to urobí radosť.

? PRÍPRAVA OBČASNÍKA KVAPKA

Redakčná rada už v týchto dňoch pracuje na novom vydaní nášho občasníka, ktoré vyjde na prelome mesiacov. Poviem vám, máte sa načo tešiť, bude to opäť kvalitné čítanie – rozhovory, plány i novinky z aktuálneho diania. Nevynecháme ani všetky potrebné informácie ohľadom participatívneho rozpočtu, nech máte všetko dôležité na jednom mieste. Ak máte inak nápady na témy alebo záujem o inzerciu v našej Kvapke, stále je možnosť osloviť nás na adrese – redaktor@mckvp.sk Neváhajte nás osloviť.

? ČISTOTA & ÚDRŽBA

Čomu sa naši zamestnanci venovali uplynulý týždeň sa dozviete už zajtra v našom pravidelnom fotoreporte na oficiálnom FB mestskej časti. Podporte nás zdieľaním tohto statusu. Ďakujem.

? STRETNUTIA, STRETNUTIA A EŠTE RAZ STRETNUTIA

Tento týždeň bol doslova na 110%. Absolvoval som spoločne s kolegami okrem vyššie spomínaných stretnutí a udalostí aj nasledovné:

1️⃣ Finančnú komisiu pri MieZ

2️⃣ Komisiu verejného poriadku pri MieZ

3️⃣ Tri stretnutia s architektmi k rôznym projektom, ktoré máme rozpracované

4️⃣ Stretnutie s aktivistami k cyklodoprave

5️⃣ Stretnutie dopravným inžinierom

6️⃣ Stretnutie s aktivistami ohľadom projektu, ktorý pripravujeme s NGO 

P.S.: V závere ešte poďakovanie tým, ktorí ste priniesli veci do poslednej zbierky a neodradili vás ani sprísnené hygienické opatrenia a takisto tým, ktorí nás na našom oficiálnom FB profile sledujete a podporujete. Už je vás tam cez 3500! Ďakujeme, budeme sa snažiť vám aj naďalej prinášať všetko dôležité zo života našej mestskej časti.

+ jedno pozvanie pre všetkých športových fanúšikov, chystáme Turnaj v minifutbale mužov, verím, že sa nám ho podarí zorganizovať. Info o registrácii nájdete tu – http://www.mckvp.sk/obcan/1000657/

Príjemný začiatok pracovného týždňa priatelia.

#Spoločne #posúvame #sídliskoKVP #VPRED

Zdielať:

Ďalšie články

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 36/2023

Tak to bol teda epický týždeň! Kde mám začať svoje písanie? Zelená strecha na Miestnom úrade je už skoro dokončená. Prístrešky na zastávkach MHD pribúdajú

DENNÍK STAROSTU – TÝŽDEŇ 34/2023

Verím, že si plnými dúškami užívate záver leta. Budúci týždeň nás čakajú 2 významné štátne sviatky a tým pádom aj 2 dni pracovného pokoja. Deťom